1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Paramedikler %40 Ek Puandan Faydalanamıyor
Paramedikler %40 Ek Puandan Faydalanamıyor

Paramedikler %40 Ek Puandan Faydalanamıyor

Sağlık personellerinin ek ödemelerini düzenleyen yönetmelikte 112 Acil Serviste Görev Yapan paramedik personelleri il ambulans komuta kontrol merkezi baştabipliği personeli sayılmadığı için %40 ek puan alamıyor.

A+A-

Yönetmelik Dar Yorumlanıyor
Sağlık personellerinin bazılarına ek puan verilmektedir. Hangi personellere ne kadar ödeme yapılacağı konusu ise yönetmelik ile düzenlenmiştir. Yönetmeliğin ilgili maddesinde 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personel ifadesi kullanılıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı uygulamasında bu hüküm dar yorumlanıyor ve tüm personeller ek puandan istifade edemiyor. Zira uygulamada il ambulans komuta kontrol merkezi baştabipliği bünyesinde fiilen çalışan personellere puan verilmektedir. 

Daha düşük ek puan almak durumunda kalan personeller ise yönetmeliğin daha geniş yorumlanmasını talep ediyor. Halen daha yürürlükte olan bu yönetmeliğe dayanarak Sağlık Bakanlığı’nın uygulaması dava edilebilir. Bu sayede genelge iptal edilirse tüm sağlı personelleri düzenlemeden istifade edebilir. Bunun için bir tane lehte karar çıkması da yeterli olacaktır. 

Ayrıca tüm personellere ödenen ek puan ödemeleri kişilerin görevleri boyunca ödenmektedir. Yani görev süreleri biten sağlık personeli bu ödemelerden istifade edememektedir. En yüksek oran ise 112 acil sağlıkta çalışan personellere ödenmektedir. Bunun haricinde kalan personeller ise %5 ile %20 arasında değişen oranlarda ek puan ödemesi almaktadır. Böylelikle personeller sabit maaşlarının üzerine ek olarak ödemeler de almaktadır. Düşük ödeme aldığını düşünenler ise konuyu mutemetleriyle görüşebilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler