Pedagojik Formasyon Eğitimi Kaldırılacak

Pedagojik Formasyon Eğitimi Kaldırılacak

Öğretmen adaylarında yaşanan yığılma nedeniyle pedagojik formasyon eğitiminin artık verilmeyeceği Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran tarafından dile getirildi.

İhtiyaçtan Çok Fazla Öğretmen Var

Katıldığı bir program kapsamında konuşma gerçekleştiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, hali hazırda 1 milyon öğretmen olduğunu buna ek olarak 1 milyon da öğretmen olmayı bekleyen adayın bulunduğunu ifade etti. 3.600 ek gösterge düzenlemesinin çıkması durumunda emekli olmayı düşünen öğretmenlerin sayısının ise 88 ile 100 bin arasında değiştiği ifade edilirken sonrasında her yıl 5-6 bin civarında öğretmenin emekli olması bekleniyor. Dolayısıyla öğretmen ihtiyacı yıllık 5-6 bin ile sınırlı kalırken 1 milyona yakın aday bu kadrolar için yarışacak. Dolayısıyla ortada büyük bir uçurum olduğu aşikârdır.

Safran da bu konu üzerine rasyonel bir yaklaşım gerçekleştirerek pedagojik formasyonu kaldıracaklarını ifade etti. Böylelikle öğretmen adaylarının sayısı artmayacak. Ancak bu sadece geçici bir çözüm üretecektir. Zira formasyon almadan öğretmen olabilecek mezunların sayısı da hayli fazladır. Bu da ciddi anlamda bir yığılmanın apaçık bir işaretidir. Dolayısıyla yeni istihdam alanları oluşturmak ve gençleri bu alanlara kanalize etmek son derece önemlidir. Aksi takdirde üniversite mezunu olup kendi alanı dışında çalışan ya da hiç çalışamayan çok sayıda insan görmek işten bile olmayacaktır. Öğretmen adayları da bu konudan muzdarip olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum