1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. PMYO Öğrencisinin Okuldan Atılmasında 8 Yıl Sonra Karar Çıktı!
PMYO Öğrencisinin Okuldan Atılmasında 8 Yıl Sonra Karar Çıktı!

PMYO Öğrencisinin Okuldan Atılmasında 8 Yıl Sonra Karar Çıktı!

Hakkında yargılama yapıldığı için okuldan atılan PMYO öğrencisinin açtığı dava, 8 yıl sonra Danıştay tarafından karara bağlandı.

A+A-

Danıştay’ı Zorlayan Olay

Bayburt PMYO’da öğrenim gören bir öğrenci, suç işlemek amacıyla örgüte üye olduğu iddiası ile yargılama geçirmektedir. Bu sebeple öğrenci okuldan atılmıştır ve işleme karşı dava açmıştır. 

-    Açılan davada Ankara 3. İdare Mahkemesi, beraat kararını nazara alarak kabul kararı vermiştir. 
-    Polis Akademisi kararı temyiz edince Danıştay 8. Dairesi yönetmelikte hüküm olduğu için yerel mahkeme kararını bozmuştur. 
-    İdare mahkemesi ise Danıştay’ın kararına karşı direnme kararı vermiştir.
-    Israr edilen karar Danıştay İdari Dava Daireleri önüne gelmiş ve burada Danıştay haklı bulunarak yerel mahkemenin direnme kararı bozulmuştur. 
-    Bu gelişme üzerine yerel mahkemeye gelen dosyada ret kararı verilerek, öğrencilikten çıkarma işlemi hukuka uygun bulunmuştur. 
-    Yeniden temyiz edilen karar Danıştay 8. Dairesine gitmiştir. Danıştay İDDK işin esasına girerek bozma kararı verdiği için yerel mahkemenin ret kararı bozulmuştur. 
-    Dosya tekrar yerel mahkemeye gelmiş ve mahkeme bozma kararına uymayarak Danıştay İDDK kararında ısrar etmiştir. Tekrar İDDK önüne gelen dosyada okuldan atılma işlemi onaylanmıştır.

Tüm bu 8 yıllık süreçte öğrenci beraat etmiş ve okuldan atılmasına sebep olan hüküm de yönetmelik değişikliği ile kaldırılmıştır. Ancak öğrencinin okuldan atılma kararı 8 yıl sonra onanmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.