1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Polis Alımı Başvuru Şartları Değişti!
Polis Alımı Başvuru Şartları Değişti!

Polis Alımı Başvuru Şartları Değişti!

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere alımı yapılan polislerin başvuru için alım şartları değişti. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre polisliğe başvurmak için hangi şartlar gerekiyor?

A+A-

Resmi Gazete'nin 29 Eylül 2019 tarihli sayısında polislik için aranan şartların değiştiği ifade edildi. Sağlık şartlarında yapılan değişiklik gazetede, Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik başlığı ile kamuoyuna duyuruldu. İşte yapılan değişiklikler.

Değişiklik 1) Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre 5.maddenin 1.cümlesindeki "Okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar."  ifadesi "Okullara alınacak öğrenci adayları için giriş raporu aldırılır ve öğrenci adayları A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar." şeklinde değiştirilmiştir.

YORUM: Değiştirilen maddede okullara giriş için alınan sağlık raporunun tanımı genişletilmiştir. Yani eski yönetmelikte sağlık şartlarına uymak zorunda derken yeni yönetmeliğe göre öğrencinin okullara alınması için şartları sağlamanın yanında bunu belgeleyen giriş raporu olmalıdır.
Değişiklik 2) Aynı yönetmeliğin 7.maddesine g bendi eklendi. Buna göre yeni yönetmelik "g) Giriş raporunda bulunan Hastane Sağlık Kurulu onay kısmında hangi branş hekimlerinin onayının bulunacağı Hastane Sağlık Kurulu veya Hastane Yönetimi tarafından belirlenir, kişide tespit edilen hastalıklar veya sakatlıklar, bu uzmanlık dallarının dışında ise ilgili branşların uzman hekimlerinin de giriş raporunun onay kısmında onaylarının bulunması şarttır. Sağlık Kurulunda bulunan hekimler birbirlerinin yerine karar veremezler.” şeklinde oldu.

YORUM: Bu madde aslında sağlık hekimlerinin görev ayrımını ifade etmektedir. Sağlık Kurulunda bulunan hekimler birbirlerinin yerine karar veremezler denilirken de bu açıkça ifade edilmiştir.

Değişiklik 3) Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “ve Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrıldıktan sonra geri dönüşlerde,” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “

"(6) Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrıldıktan sonra geri dönüşlerde, A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanmaya hak kazanırlar. D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanamazlar, istekleri halinde Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında başka bir hizmet sınıfına atanmaya hak kazanırlar. Tüm branşlar için E dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Teşkilatında devlet memurluğuna atanamazlar. (7) Engelli personel olarak Emniyet Teşkilatına ataması yapılacak olanlarda, psikiyatrik hastalıklar açısından engel oranı bulunanlar Emniyet Teşkilatında devlet memurluğuna atanamazlar.” 

YORUM: Bu değişiklikle birlikte polisliğe geri dönüşlerdeki kriterler belirlenmiştir. Polisliğe geri dönmek için taşınması gereken sağlık şartları yeni yönetmelikte açıkça ifade edilmiştir. Tüm branşlar için E dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Teşkilatında devlet memurluğuna atanamazlar ifadesi bunun en açık göstergesidir.

Değişiklik 4) “Personelin almış olduğu sağlık kurulu raporu şeklinde düzenlenmiş istirahat raporları Emniyet Teşkilatında görevli hekimlerce incelenir.” şeklindeki 15.madde değiştirildi.

YORUM: Önceki yönetmelikte "Rapordaki tanı için verilen istirahat süresinin uygunluğu değerlendirilir." denilmekteydi. Bu da sivil bir hekimden alınan raporun uygunluğunu denetliyordu. Bu maddeye olası yalancı raporun önüne geçmek ve Emniyet Teşkilatı'nda izin dışı keyfi istirahatlar engellenmek amaçlanmıştır.

Değişiklik 5) Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi ile üçüncü fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “b) Psikiyatrik hastalıklar hariç, D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilen polis amiri personel hakkında sağlık komisyonunca karar verilir, gerek duyulması halinde birim amirlerinden kişinin görevini yapıp yapamadığına dair rapor istenir.” “c) Psikiyatrik hastalıkları nedeniyle D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlardan, zaman içerisinde hastalığı nedeniyle görevlerini sürdüremeyen, hizmetlerinden yararlanılamayan, iş güvenliğini bozan veya etrafına tehlike arz edenlerin durumu hakkında sağlık komisyonunca karar verilir, gerek duyulması halinde birim amirlerinden kişinin görevini yapıp yapamadığına, etrafına tehlike arz edecek şekilde iş güvenliğini bozup bozmadığına dair rapor istenir. Sağlık dosyası sağlık komisyonunca değerlendirilir. Sağlık komisyonu tarafından bulunduğu görevde çalışabileceklerine karar verilenler, aynı hizmet sınıfında çalışmaya devam ederler. Bulunduğu görevde çalışamayacağına karar verilenler, Emniyet Teşkilatında çalışmaya devam edemezler. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.”

YORUM: Değiştirilen maddeyle birlikte Psikiyatrik bölümünü ilgilendiren bir durumda verilecek kararların ve kimler tarafından verildiği açıklanmıştır.

Değişiklik 5) Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “d) Son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporunun onay kısmında hangi branş hekimlerinin onayının bulunacağı Hastane Sağlık Kurulu veya Hastane Yönetimi tarafından belirlenir, kişi hakkında son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu düzenlenmesi istenilen hastalıklar veya sakatlıklar ile Hastane Sağlık Kurulu tarafından kişide tespit edilecek olan diğer hastalıklar veya sakatlıklar, bu uzmanlık dallarının dışında ise ilgili branşların uzman hekimlerinin de son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporunun onay kısmında onaylarının bulunması şarttır. Son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu düzenlenmesi istenilen hastalıklar veya sakatlıklar ile hastalık veya sakatlık olmasa da durum tespiti yapılması istenilen branşlar yönünden kişinin sağlam olarak değerlendirilmesi durumunda, ilgili branşların uzman hekimlerinin de son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporunun onay kısmında onaylarının bulunması şarttır. Sağlık Kurulunda bulunan hekimler birbirlerinin yerine karar veremezler.”

YORUM: Yine bu madde sağlık kurulunun nasıl hareket edeceği, sağlık kurulunda yer alan hekimlerin ayrı ayrı görevlerinin olduğu ve birbirlerinin yerine kesinlikle karar verilemeyeceği belirtilmiştir.

Değişiklik 6) "Emniyet Teşkilatında çalışacak bütün hizmet sınıflarına ait personelin göreve başlayabilmeleri için bu Yönetmelik hükümleri gereği aldırılan giriş raporu, Emniyet Teşkilatında görevlendirilecek olan uçuş personeline aldırılmaz. Uçuş personelinin kendileri için tanımlanmış olan mevzuata uygun şekilde düzenlenen güncel sağlık sertifikasına sahip olmaları yeterlidir" şeklinde bir değişikliğe gidilmiş. 

YORUM: Emniyetin uçuş personeli diğer personellerle sağlık rapor açısından bir tutulmadığı ifade edilmiştir. Uçuş personelinin kendileri için tanımlanmış olan mevzuata uygun şekilde düzenlenen güncel sağlık sertifikası bulunması gerekir. Bu da uçuşla ilgili personellerin karadan farklı olarak değerlendirilmesini doğru bulmaktadır. Nitekim bu durum TSK'da da böyledir. 

Değişen Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
24 Yorum