1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polis, Diyanet Personelleri ve Uzman Erbaşları İlgilendiren Madde AYM’de
Polis, Diyanet Personelleri ve Uzman Erbaşları İlgilendiren Madde AYM’de

Polis, Diyanet Personelleri ve Uzman Erbaşları İlgilendiren Madde AYM’de

Emniyet teşkilatında çalışan polislerin ek göstergeleri bu zamana kadar sürekli tartışma konusu oldu.

A+A-

Öyle ki vaat edilen ek göstergeler verilmedi ve polisler de bu haklarını kısık sesle istemeye devam ettiler. Bu kapsamda 13 Aralık 2017 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin toplantısında gündem maddelerinden birisi de bu husus olacak. 

Uzman Erbaşlarda 7 Yıl Şartı
Bir uzman erbaşın memur olarak atanabilmesi için 7 yıl görev yapması gerektiğini öngören madde de AYM’nin gündeminde yer alacak. Böylelikle eğer madde hükümleri iptal edilirse bu durumda ileriye dönük olarak insanların haklarını alabilmeleri daha kolay olacaktır. 

Bir diğer gündem konusu ise Diyanet görevlilerinin siyasileri övmesi ile ilgili kanun maddesinin iptali. Bu kanun hükmüne göre siyasileri övücü mahiyette sözler söyleyen diyanet görevlisinin görevinden alınması gerekmektedir. Eğer bu kanun hükmü iptal edilirse bu durumda artık diyanet personellerinin siyasileri övmesinde herhangi bir sakınca olmayacaktır. 

Ancak burada bir hususu da belirtmek gerekir ki o da Anayasa Mahkemesi kararları geriye dönük etki doğurmamaktadır. Dolayısıyla verilecek iptal kararı hali hazırda devam eden yargılamaları etkileyecek ve aynı zamanda da gelecekte gerçekleşecek olaylara tatbik edilebilecektir. Buna karşılık olarak geçmişteki olaylar nedeniyle yeniden yargılama gerçekleştirilmesi söz konusu olmayacaktır. 13 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan bu toplantının ardından çıkan kararları hep birlikte görme imkanı bulabileceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.