Polis Memurunun Yarı Çalışma Talebinin Kabul Edilmemesi Yargıdan Döndü

Polis Memurunun Yarı Çalışma Talebinin Kabul Edilmemesi Yargıdan Döndü

Evlat edinen polis memurunun yarı zamanlı çalışma talebinin kabul edilmemesine ilişkin kararı yargı bozdu.

Yargıdan Sevindiren Karar
Kamuda ve iş kanununa göre çalışanlar için son dönemde esnek çalışma saatleri hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bu düzenlemelere yargıdan da destek geldi.

Yaşanan olayda bir polis memuru küçüğü evlat edindi ve çocuğun bakımını sağlamak için yarı zamanlı çalışma hakkını kullanmak istedi. Ancak bu talebe kurumu ret yanıtını verdi. Bunun üzerine polis memuru idare mahkemesinde dava açtı. Davaya bakan yerel mahkeme kurumun verdiği kararın bozulmasına ve polis memuruna yarı zamanlı çalışma hakkı verilmesine hükmetti. Yerel mahkemenin davacı lehine verdiği bu kararı Ankara Bölge idare Mahkemesi de onadı. 

Mevzuat Ne Diyor?
DMK’ya göre çocuğu olan ya da evlat edinen memur ya da eşi yarı zamanlı çalışma hakkı talep edebilecektir. Bu hakkı anne ya da babadan biri kullanabilmektedir. Bu hakkını kullanmak isteyen memurun çalışma saatleri kurum tarafından yeniden düzenlenecektir. Hakkını kullanamayacak olan kişiler ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmektedir. 

Dünyada mobil çalışma akımı revaçta iken ülkemizde kurumların yasal hakkı bile kullandırmıyor olması utanç vericidir. Bu yüzden olumlu her düzenleme ve karar çalışanların lehine olacaktır. özellikle çocuklu anne ve babalar için bu düzenlemeler hayat kurtarıcı mahiyettedir. Verilen bu yargı kararı da benzer durumdaki memurlar emsal teşkil edecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.