1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polis ve Bekçilerin Kimlik Kartı Değişiyor
Polis ve Bekçilerin Kimlik Kartı Değişiyor

Polis ve Bekçilerin Kimlik Kartı Değişiyor

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre polis ve bekçilerin kimlik kartları değişecek.

A+A-

Hem Kimlik Hem Silah Taşıma Ruhsatı 
Emniyet Teşkilatı Personel Kimlik Kartları Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeler ile değişikliğe uğradı. Bu değişikliğe göre görev yapan tüm polis ve bekçilerin kimlikleri değişecek. Hali hazırda geçerli olan kimliklerin değiştirilmesi için 2 yıl süre tanındı. Emekli olup da emekli olmadan önce kimlik talebinde bulunanlara da yeni kimlik kartı verilecek. 

Yeni kimlikler hem kimlik kartı yerine geçecek hem de silah taşıma ruhsatı olarak kullanılabilecek. Bu sebeple kimliğin üzerinde verilen silahın marka ve modeli ile birlikte seri numarası da yer alacak. Yönetmelik değişikliği 5 Aralık 2018 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren 2 yıl içerisinde tüm kimlikler yenilenecek ve eskileri geçerliliğini kaybedecek. 

Kimliğini kaybettiğini beyan eden kişilerin üzerinde kimlik tespit edilmesi halinde yeni kimlik verilmeyecektir. Rütbeli olarak emekli olan personellerin rütbesinin yanında büyük harflerle emekli ibaresi de yer alacaktır. Yeni kimliklerin alınması ile birlikte eski kimlikler de geçersiz hale gelecektir. Bu kimlikler yeniden kuruma teslime edilecektir. Bundan sonra mesleğe yeni girecek adaylara da yeni kimlikler tahsis edilecektir. Yeni kimlikler üzerinde isim, soy isim, rütbe gibi ibarelerin İngilizce karşılıkları da yer alacak. Bu sayede yabancılara karşı gösterilmesi durumunda anlamaları da mümkün olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.