1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Polisler Artık Maç Görevlerinin Parasını Alabilecek
Polisler Artık Maç Görevlerinin Parasını Alabilecek

Polisler Artık Maç Görevlerinin Parasını Alabilecek

Polislerin profesyonel liglerde aldıkları maç görevlerine karşın herhangi bir ücret almamaları sürekli olarak eleştirilen konular arasında yer almaktaydı. Yayınlanan yeni genelgeye göre polisler artık gittikleri maç görevleri için ücret alabilecek.

A+A-

A ve B Risk Dereceleri 
Yayınlanan yeni genelge ile bu sorun da ortadan kaldırılmış oldu. Bundan sonra görevlendirilen her bir maç için ücret ödemesi yapılacak. 

A seviyesinde riske sahip maçlar için görevlendirilen özel güvenlik sayısının 4’te 3’ü kadar polis görevlendirilecek. B sınıfındaki riskli maçlar için özel güvenlik sayısının yarısı kadar polis görev yapacak. Ödemelerin yapılmasından ise Türkiye Futbol Federasyonu sorumlu tutulacaktır. 

Geçmişe Yönelik Ödemeler
Geçmişte maç görevi almış polislerin hakları hakkında ise herhangi bir genelge yayınlanmadı. Ancak ücret ödenmesi gerektiği yönünde düşünceye sahip olan polislerden bazıları TFF aleyhine icra takibi başlattı. Bu takip sonrasında borçların tahsili gerçekleştirildi. Böylelikle maç görevinde bulunup ücretlerini alamayan diğer polisler için de umut ışığı doğmuş oldu. Ancak burada zamanaşımına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle biran evvel başvuruların yapılması gerekmektedir. Zira her geçen gün eski borçların zamanaşımına uğraması anlamına gelmektedir. Ücretlerin tahsili için profesyonel hukuk desteği alınmasının da faydalı olacağını ifade etmek gerekir. Ayrıca emsal kararların da davalarda örnek olarak gösterilmesi gerekiyor. 

Bundan sonraki süreçte ise görevlendirilen polislerin listesi TFF ve EGM ilçe müdürlükleri tarafından belirlenecek ve liste haline getirilecek. Görevini yapan polislere kısa bir süre içerisinde de ücretleri yatırılacaktır. Böylelikle borçların da uzun bir süre bekletilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Maçlar için ne kadar ücret verileceği şimdilik bilinmiyor. Ancak maçların durumuna göre bu ücret değişiklik gösterebilir. Son zamanlarda özel güvenlik görevlilerinin maçlardaki etkinlikleri artırılmış olsa da polislerin varlığı da gerekmektedir. Zira kanunen özel güvenliklerin sahip olmadıkları bazı yetkiler polislere verilmiştir. Ayrıca polislerin özel güvenliklere göre daha eğitimli ve deneyimli olmaları da olaylara müdahale şeklini daha etkin bir hale getirecektir. Böylelikle olaylar büyümeden yatıştırma imkanı da doğmuş olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.