1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Polisler Mesai Saatleri İçinde Sigara İçemeyecek
Polisler Mesai Saatleri İçinde Sigara İçemeyecek

Polisler Mesai Saatleri İçinde Sigara İçemeyecek

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ile ve ilçe müdürlüklerine gönderilen yazı ile polislerin görev başında iken tütün ürünü tüketmemeleri istendi. Görev Başındaki Memura Sigara Yasağı!

A+A-

Görev Başındaki Memura Sigara Yasağı
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm polisleri ilgilendiren bir talimat yayınlandı. Sigara içme yasağının toplumda daha iyi kabul görmesi için polislerin de sigara içmemesi istendi. 

Kapalı alanlarda sigara içme yasağı, aynı zamanda toplu taşıma gibi araçlarda da geçerlidir. Bu sebeple emniyet il ve ilçe müdürlüklerinde, karakollarda çalışan polisler sigara içmeme yasağına tabidir. Çalışma ortamlarında olmasa da dinlenme saatlerinde, bina dışında sigara içebilirler. Sahada çalışan polisler içinse herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Polis ekipleri ile çalışanlar ya da trafik polisleri gibi genellikle açık havada olan polisler için sigara içme kıstasları oldukça esnektir. Emniyet genel müdürlüğünün yayınladığı bu son talimat özellikle bu kesimi kapsamaktadır. Çünkü sigara içme yasağı yer ve zaman bakımından değil, meslek bazında sınırlanmıştır. Şu alanda ya da şu zamanda sigara içilmemesi değil, emniyet personellerinin sigara içmemesi istenmiştir.

Emniyetin talimatına göre mesai saatleri içinde görevi başında olan üniformalı polisler sigara içmemelidir. Bu personeller istirahat ve dinlenme saatlerinde sigara ihtiyacını giderebilecektir.

Polisler Vatandaşa Örnek Olacak
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından getirilen bu son kural, polislerin halka örnek olması amacıyla getirilmiştir. Herhangi bir yasal dayanağı olmayan, mevzuatta bulunmayan, sadece yazılı olarak iletilen amirin emridir. Söz konusu kural ile sigara içme yasağının kapsamı bir tık daha genişletilmiştir. Görev başındaki memurların sigara içmesi yasaklanmıştır. Üzerinden üniforması olan polis memurları halka karşı sorumluluk altına girmiştir. Çünkü özellikle çocukların, gençlerin polisleri örnek aldığı aşikârdır. Bu nedenle kurala uymaları aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk gereğidir.

Görev başındaki polisin sigara içmesi yasağı amirin emri niteliğinde sayılmaktadır. Bu nedenle tüm memurların uyması gerekir. Uyulmaması halinde amire itaatsizlikten ötürü disiplin soruşturması başlatılabilecektir. Bu nedenlerden ötürü görev başındaki üniformalı memurlar dinlenme saatleri haricinde sigara içemeyecektir. Örnek teşkil etmesi açısından dinlenme saatlerinde de vatandaşın görmeyeceği yerlerde içmeleri isabet olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum