1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Prim Borcu Olana 2020’ye Kadar Mühlet
Prim Borcu Olana 2020’ye Kadar Mühlet

Prim Borcu Olana 2020’ye Kadar Mühlet

Yasa gereği 60 günden fazla SGK’ya prim borcu olan vatandaş sağlık hizmetlerinden yararlanamazken, şu an için 2020’ye kadar süre tanındı.

A+A-

Prim Borcu Olana Kolaylık
SGK’ya prim ödenerek karşılığında ücretsiz sağlık hizmeti alınmaktadır. Prim borcu olan vatandaş ise sağlık hizmetlerinden ücret karşılığı yararlanmak zorunda kalabilir. İlgili yasa hükümlerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 60 günden fazla Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlar hastanelerden sağlık hizmeti alamaz. 

Bu durumda vatandaşlar ücret ödemek zorunda kalacağı için mağduriyetleri giderildi. Cumhurbaşkanı Kararı ile prim borçlarının ödenme süresi uzatıldı. Mevcut borçlar 31 Aralık 2019 tarihine kadar ödenmelidir. Bu tarihe kadar sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulmaya devam edecek. Yani vatandaşın prim borcu olsa dahi 2020’ye kadar devlet hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanmaya devam edecektir. 

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler de Kapsamda
60 günden fazla prim borcu olan Genel Sağlık Sigortası (GSS)’li ve Bağkurlular hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler bu haktan yararlanacaktır. Sigortalının kendisi, eşi, çocukları ile anne ve babası kapsam dahilindedir. Bu kişiler Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardaki sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerdir. 

Bağkurlu Prim Ödemekte Zorlanıyor
Bağkur olarak bilinen sigorta kalemi esnaf ve sanatkarların sigortasıdır. Kendi işinin sahibi olan bu kişilerin ödediği prim alt sınırı dahi oldukça yüksek olabiliyor. Primlerini kendi kazandıkları gelirden her ay düzenli olarak ödüyorlar. Memurlar gibi otomatik olarak kesilme ya da işçiler gibi işveren tarafından ödenme durumu söz konusu değildir. Gelir ve giderler hesaplandıktan sonra kendi primlerini de ödemektedirler. 

Bazen de bu konularda muhasebeciden yardım almaktadırlar. Bu gibi durumlarda muhasebeciler de ödemeyi geciktirebiliyor. İki ay prim borcu ödenmeden birikirse sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılamıyor. 

SSK çalışanlarının primlerini işveren öderken, emekli sandığı içinse devlet kendi kesinti yapıyor. Bu sebeple primlerde aksama olmuyor. Primi aksayan bağkurlulara ise sınırlı olarak kolaylık sağlandı. 2020’ye kadar tanınan süre boyunca prim borcu ödenmese dahi ücretsiz sağlık hizmet alınmaya devam edilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum