Prof. Dr. Tevfik Özlü kontrolün kaybedildiğini açıkladı

Prof. Dr. Tevfik Özlü kontrolün kaybedildiğini açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tarafından yapılan Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde tespit edilen güncel bilgilerin paylaşımı devam ediyor. Yapılan son açıklamaya göre salgın kontrolünün kaybedildiği ifade edildi.

Dünya genelinde önemli bir küresel sorun haline gelen ve etkilerini günden güne yaymaya devam eden Koronavirüs (Covid 19)salgını hakkında edinilen son verilere göre; durumun vahameti gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Öncelikli olarak Mart 2020 sürecinde ülkemizde vaka olarak tespit edilmeye başlanan Koronavirüs (Covid 19) virüsünün salgına dönüşmesinin akabinde alınan hızlı karar ve tedbirler sebebi ile, dünya geneline oranla daha erke bir süreçte birinci dalga sürecini kontrol altına almayı başaran Türkiye genelinde tedirgin edici veriler gelmeye başladı.

Normalleşme sürecinin ikinci aşamasın geçiş hazırlıkları yapılırken; söz konusu süreç dahilinde maske uyarılarının dikkate alınmaması ve sosyal mesafe kurallarının göz ardı edilmesi sonucunda vakaların yayılma hızının arttığı tespit edildi.

Bilim Kurulu Üyesinden Kritik Açıklama

Koronavirüs (Covid 19) konusu ile oluşturulan Bilim Kurulunda üyelik vasfı ile süreci takip eden Prof. Dr. Tevfik Özlü tarafından güncel bilgiler paylaşılmaya devam ediyor.

Yapılan son açıklamalara göre; Sayın Özlü; “Durumu kontrol altında görmüyorum. Önümüzdeki güz döneminde daha da artabileceğinden endişeliyim. Hem ağır vaka sayısı hem de can kaybı artıyor. Salgında kontrolü kaybediyor gibi duruyoruz” ifadeleri ile yazılı basında demeç verdi.

Kontrolün kaybedildiğine vurgu yapan Prof. Özlü’ye göre ayrıca bu süreçte en fazla bulaş riski olan bölgeler kapalı alanlar olurken; vatandaşların uyarıları dikkate almadan yaptıkları düğün, nişan, cenaze gibi açık hava organizasyonlarının da virüs bulaşma hızını arttıran etkenlerin başında geldiği ifade edildi.

Karar Verici Olanlar Biz Değiliz

Bu süreçte Bilim Kurulu olarak yetkilerine de vurgu yapan Özlü; mesleki tecrübe ve güncel aktüel çalışmaların takibi ile edinilen sonuçların sunulması ve gerekli tedbirlerin tespiti noktasında danışma kurulu olduklarını hatırlatarak; söz konusu süreçte karar verici merciinin kendileri olmadığını ifade ederek; vatandaşların daha dikkatli bir süreç devam ettirmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.