1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. PTT Kit Değil Mi Taşeronlar Ne Olacak?
PTT Kit Değil Mi Taşeronlar Ne Olacak?

PTT Kit Değil Mi Taşeronlar Ne Olacak?

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin ardından KİT’lerdeki taşeronun kadroya alınması için çalışma başlatıldı. Peki, PTT’nin durumu ne olacak?

A+A-

PTT, KİT Değildir
PTT 17.07.1953 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6145 sayılı kanunla kurulmuştur. İlk olarak Posta, Telgraf ve Telefon İşletmesi adıyla hizmete başlamıştır. Daha sonra 406 sayılı kanunda yapılan değişiklikle Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü adıyla faaliyetlerine devam etmiştir. 4502 sayılı kanunla da günümüzdeki adı alarak T.C.Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) olarak faaliyetlerine devam etmiştir. 

2013 yılına gelindiğinde ise 23/05/2013 tarihli ve 28655 sayılı Resmi Gazete ile 6475 sayılı Posta Hizmetleri Kanunu'nun 21 inci maddesinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik sonucu Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) kurulmuştur. Bu değişiklikten sonra 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan Türkiye Cumhuriyeti Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü (P.İ.) ibaresi, Kamu İktisadi Kuruluşları (KİK) bölümünden çıkarılmıştır. Mülga Pİ’ye yapılan atıflar daha sonra adı değişen PTT için geçerli olduğundan bu değişiklik ile PTT artık bir KİT değildir. Yani PTT 2013 yılı itibariyle KİT olmaktan çıkmıştır

2017 yılına gelindiğinde ise PTT özelleştirilmiştir. 05.02.2017 tarih ve 29970 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile PTT sermayesi artık Hazine Müsteşarlığından alınarak Varlık Fonu’na devredilmiştir. 2013 yılında KİT olmaktan çıkarılan PTT, 2017 yılına gelindiğinde A.Ş. olarak değiştirilmiş ve tamamen özelleştirilmiştir. PTT Genel Müdürlüğü adı mülga olarak yerini artık PTT A.Ş.’ye bırakmıştır. 

PTT Taşeronları Sınavla Kadroya Alındı
2013 yılında KİT olmaktan çıkarılan PTT’de çalışan taşeronların kadroya alınması için kurum sınavı ile özel kadro ihdas edilmişti. PTT tarafından yapılan 2018/1 personel alımı ile 5 bin personel alımı gerçekleştirilmiştir. Bu 5 bin personel alımı içinde kadroya geçemeyen taşeron işçiler için de kontenjan ihdas edilmiştir. 

Bu kapsamda yapılacak olan 1.623 postacı alımının 623’ü taşeron işçiler ayrılmıştır. Ayrıca 2.625 gişe personeli alımının 600’ü de taşeron işçiler için ayrılmıştır. İşte bu kadrolarla PTT’de kadro alamayan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmıştır. Böylece taşeron işçiler için kurum sınavı ile kadro ihdası yapılmıştır. 

Bu kapsamda taşeron işçiler de kadroya geçmek için başvurularını yapmıştır. PTT internet sitesi üzerinden yapılan başvurular sona erince kabul edilenlerin listesi yayınlandı. Listeye giren adaylar ilk önce yazılı sınava, yazılı sınavda başarılı olanlar daha sonra sözlü sınava alındı. Sözlü sınavdan başarılı olanlar ise kadro sayısınca asil ve yedek listelere girdi. 

İşte tüm bu süreç PTT’de çalışan taşeron işçiler için de işledi. PTT’deki taşeronların kadroya geçişi için 2018/1 alımları ile taşeronlar için ihdas edilen kadroya taşeronlar hem yazılı hem de sözlü sınav ile alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum
İlgili Haberler