1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Rapor Alan Sözleşmeli Personelin Maaşından Kesilir Mi
Rapor Alan Sözleşmeli Personelin Maaşından Kesilir Mi

Rapor Alan Sözleşmeli Personelin Maaşından Kesilir Mi

4/B'li olarak sözleşmeli çalışan personellerin rapor almaları durumunda 3. günden itibaren iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

A+A-

Kesinti Miktarı
Kamuda çalışan sözleşmeli personeller 30 güne kadar ücretli hastalık izni alabilmektedir. Ancak bunun için hastalığın sağlık raporu ile tescillenmesi gerekmektedir. Rapor alan sözleşmeli personellere 3. Günden itibaren geçerli olmak üzere iş göremezlik ödeneği yatırılmaktadır. Bu para Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Yatırılacak para miktarı ise personelin ücretinden kesilmektedir. İş göremezlik ödeneği ayakta tedavi gören hasta personellerde 3'te 2 olarak hesaplanmaktadır. Yatarak tedavi görenlerde ise bu oran ½ olarak tayin edilmiştir. Rapor alınan ilk iki gün için iş göremezlik ödeneği verilmediğini de ifade etmek gerekir. 

Buna göre hesaplama yapacak olursak prime esas kazancı 3.000 olan bir sözleşmeli personelin 4 günlük rapor için alacağı ücret 123,34 lira olacaktır. Zira ilk iki gün için ödeme yapılmamaktadır. Bir günlük ödeme ise 66,67 liraya tekabül etmektedir. 2 gün ödeme yapılacağı için 123,34 liralık ödeme yapılacaktır. 

İş göremezlik ödeneği SGK tarafından ödenmekte olup PTT hesabına yatmaktadır. Kişinin kendi adına ve TC kimlik numarasına para yatırılmaktadır. Bu ödemeyi almak için bekleyenler E Devlet üzerinden kontrol yapabilir. Ayrıca PTT şubelerinden de sorgulama yapılabilir. Eğer ödemeler ile ilgili bir yanlışlık varsa bu durumda kurumlara gerekli itirazların yapılması hak kaybı yaşamamak için son derece önemlidir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.