1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Reddi Miras Emekli Aylığını Kapsar mı?
Reddi Miras Emekli Aylığını Kapsar mı?

Reddi Miras Emekli Aylığını Kapsar mı?

Devlet memuru kamu personeli vefat eder ve geride kalan mirasçıları mirası reddederse emekli aylığı da ret kapsamına girer mi?

A+A-

Mirastan Iskat Hak Sahipliğine Engeldir
Bir kimsenin vefatı halinde terekedeki malvarlığı mirasçılarına kalacaktır. Eğer terekede alacaktan fazla borç varsa mirasçılar bu mirası reddetmektedir. Böylece vefat edenin borçlarını üstlenmezler. Mirasın reddi halinde miras tamamen reddedilecektir. Alacakları alıp, borçları reddetmek gibi bir şans yoktur. Emekli aylığı alacak olan geride kalan hak sahipleri mirası reddederse bu aylığın durumu ne olacaktır?

Kamu Personeli ya da memur emeklisinin vefatı halinde geride kalan hak sahiplerine ödeme yapma şartları emekli sandığı kanunu ile belirlenmiştir. Evli olan çocuklara, vefat edeni yaralayan ya da öldürmeye teşebbüs edene, vefat edene karşı ağır bir cürüm işleyen ya da bakım yükümlülüğünü yerine getirmeyenle ile zaten aylık alanlara aylık bağlanmayacaktır. 

Aile hukukundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği için mirasçılıktan çıkarılanlara aylık ödenmez. Boşandığı eşi ile birlikte yaşayan eş ya da çocukların ise maaşlı kesilecektir. Yukarıda sayılan hususların yargı kararı ile sabit olması gerekir. 

Yukarıda sayılan mirasçı olamayacak ve emekli aylığından hak iddia edemeyecek kişiler mirastan ıskat edenlerdir. Iskat mirasçılıktan çıkarma halidir. Miras bırakana karşı öldürme, yaralama, malul bırakma ya da sile hukukundan doğan yükümlülükleri yerine getirmeme gibi haller mirasçılıktan çıkarma sebebidir. Mirasçılıktan çıkarılan kişilere aylık bağlanamayacağı yasa ile de sabittir.

Mirasın Reddi
Mirastan ıskat mirasçının talebi ya da yargı kararı ile olmaktadır. Mirasın reddi ise mirasçının özgür iradesi ile ortaya koyduğu bir davranıştır. Mirastaki borçları üstlenmek istemeyen kişiler mirası reddetmektedir. Mirasın reddi ile ilgili olarak yasada bir durum sayılmamıştır. Hak sahiplerinin sayıldığı maddede de mirası reddedenler ile ilgili bir düzenleme yoktur. 

Açıklanan tüm bu sebeplerden ötürü mirası reddedenler emekli aylığı alma haklarını kaybetmeyecektir. Vefat eden memur ya da memur emeklisinin terekesi borca batıksa mirasçılar mirası reddedecektir. Mirası yasal olarak belirlenen süre içinde reddetmelidirler. Reddi miras olması emekli aylığı almak için hak sahibi olmalarını engellemez. SGK’ya başvurmaları halinde şartları sağlıyorlarsa aylık alabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.