1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Rehber Öğretmenler Yasal Süreden Daha Fazla Çalıştırılıyor
Rehber Öğretmenler Yasal Süreden Daha Fazla Çalıştırılıyor

Rehber Öğretmenler Yasal Süreden Daha Fazla Çalıştırılıyor

Okullarda görev yapmakta olan Rehber öğretmenler yasal olarak belirlenen sürelerden 2 saat daha fazla çalışmaktadır. Bir rehber öğretmenin zorunlu çalışma süresi günde 3 ders iken rehber öğretmenler günde 6 ders yapmaktadır.

A+A-

Rehber Öğretmenlerin Çalışma Süresi
Okulların rehberlik servislerinde görevli olan öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 30 saattir. Ders saatleri okul müdürlükleri tarafından belirlense de günde 6 saat ders verilmektedir.  

Ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararda rehber öğretmenlerin aylık karşılığı ek ders görevi haftada 18 saat olarak düzenlenmiştir. Yani haftada 12 saat zorunlu ders yapılmaktadır.  Bu 18 saatlik ücret fiilen görev yapılması karşılığında ödenecektir. 

Diğer yandan 1964 tarihli kanuna göre rehber öğretmenler genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni statüsündedir. Bu kapsamda rehber öğretmenlere 15 saat aylık karşılığı ders görevi, 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate kadar ek ders görevi verilebilir. 

Rehber öğretmenlerin ek ders saatlerine ilişkin mevzuatta belirsizlik mevcuttur. Öğretmenlerin çalışma saatlerine ilişkin olarak yönetmelikle düzenleme yapılamaz. Her yönetmelik ayrı ayrı düşünüldüğünde çalışma süresi netleşecektir.

Okul öncesi eğitimdeki rehber öğretmenler haftada 50 dakikalık 30 saat ders verebilecektir. İlköğretim kurumlarında çalışan rehber öğretmenler ise haftada her ders 40 dakikadan 30 saat ders verebilecektir. Ortaöğretim kurumlarında çalışan rehber öğretmenler de 40 dakikadan 30 saat ders yapar. Her eğitim kurumu düzeyinde ders saatleri incelendiğinde tablo netleşecektir.

Görüldüğü üzere eğitim kurumlarında ders saatleri farklılık göstermektedir. Bazı eğitim kurumlarında 40, bazılarında ise 50 dakika ders yapılmaktadır. Ancak çalışma saati düzenlemesinde ders saatleri 60 dakikadan hesaplanmıştır. 

Rehber Öğretmenler Fazla Mı Çalışıyor?
Sonuç olarak rehber öğretmenler haftada 15 saat aylık karşılığı ders görevi yapmaktadır. Yani rehber öğretmenler günde 3 saat zorunlu ders yapar. 6 saati zorunlu olmak üzere 15 saat de ek ders görevi yapılmaktadır. 

Bir rehber öğretmenin zorunlu çalışma süresi günde 3 ders iken rehber öğretmenler günde 6 ders yapmaktadır. Bir ders saatinin 40 dakikadan hesaplanması halinde rehber öğretmenler günde 240 dakika çalışmaktadır. 240 dakika ise günde 4 saate tekabül etmektedir. Bu hesaplara göre rehber öğretmenler günde 2 saat fazla çalışmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.