Rektör Eşine Göre İlana Çıktı! YÖK Soruşturma Başlattı

Rektör Eşine Göre İlana Çıktı! YÖK Soruşturma Başlattı

Kişiye özel ilanlardan vazgeçilmelidir. Pamukkale Üniversitesi Rektörü üniversitenin açtığı öğretim görevlisi ilanında kişiye özel olarak alım şartlarının belirlenmesi üzerine YÖK konu ile ilgili soruşturma başlattı. Kamu ya alımlarda benzer durumlara örn

Kamu istihdamlarının bazılarında kişilere özel ilanlar olmaması adayları istekleri arasında bulunuyor. Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 7 Temmuz 2020'de öğretim görevlisi kadrosu için duyurulan ilan sonrasında Türkiye genelinde çok yoğun tartışmalar yaşanmıştı. Duyurulan ilan şartlarının kişiye özel belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde yayımlanması büyük tepkilere neden olmuştu. Yükseköğretim Kurulu da söz konusu ilan nedeniyle Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

YÖK Devreye Girdi

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından kamuoyunda büyük tepki çeken konu ile ilgili yapılan yazılı açıklama yapıldı. Açıklama metninde “Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’nce 7 Temmuz 2020 tarihinde öğretim görevlisi kadrosu çıkılan ilanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; yükseköğretimin teamül ve etik ilkeler ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 7 Ağustos 2020 tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulu’nca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur” ifadelerinin kullanıldığı görüldü.

Açıklamanın devam kısmında ise 2017 yılında yine aynı üniversite bünyesinde rektörün eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusu ile ilgili olarak YÖK tarafından yapılan uyarı ile birlikte atamanın üniversite tarafından geri çekildiği bilgisi yer aldı. YÖK tarafından yapılan bu müdahale kamuoyu tarafından oldukça memnuniyetle karşılandığı görülüyor.

10 Ağustosta Rektör Hakkında Karar Verilecek

YÖK’ün devreye girmesi ile birlikte yapılmak istenen açık torpil uygulaması şimdilik devre dışı kalsa da kamuoyunda rektör ile ilgili eleştirileri dinmek bilmiyor. Bu noktada yaşanan bu durumu görüşmek üzere YÖK Genel Kurulu’nun 10 Ağustos’ta acil toplanacağı açıklandı. Bu toplantı ile ilgili olarak YÖK “Rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir.

YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz” ifadeleri kullanıldı. Rektörün görevinde istifa edeceği ya da görevden alınacağı kulislerde yoğun bir şekilde konuşuluyor. Ayrıca YÖK tarafından bir daha böyle bir olayın yaşanmaması adına bir dizi yeni kararların alınabileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum