1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rektörün Kadro İlan Yetkisi
Rektörün Kadro İlan Yetkisi

Rektörün Kadro İlan Yetkisi

Danıştay sekizinci dairesi tarafından verilen karara göre rektör, bölüm başkanının talebi olmadan kadro ilan edebilir.

A+A-

Hukuka Aykırılık Yok
Danıştay sekizinci dairesinin önüne gelen dosyada Gazi Üniversitesi rektörünün bölüm başkanının talebi olmadan kadro ilanı yayınladığı tespit edildi. Bu konuda davacı olan bölüm başkanı ise kendisinin talebi olmadan bölüme personel alındığını ifade ederek işlemin hukuka aykırı olduğunu iddia etti. 

Bu taleplerin üzerine inceleme yapan Danıştay sekizinci dairesi, rektörü haklı bularak üniversite eğitiminin devamı için bu tür yetkilere sahip olduğunu belirledi.

İlk derece mahkemesi her ne kadar davacıyı haklı bulsa da Danıştay kararı bozmuştur. Buna göre rektör bölüm başkanına sormadan öğretim elemanı ilanı verebilecektir. Ancak idarenin olduğu gibi rektörün de yetkileri sınırsız değildir. Kamu işleyişi için gerekli olmayan görevlendirmeler yargı denetimine tabi olacaktır.

Emsal Karar
Danıştay tarafından verilen bu karar diğer üniversite rektörleri için de emsal teşkil edecektir. Böylesi bir durumun meydana gelmesi halinde dava açılsa dahi aynı şartları taşıması durumunda emsal karar verilecektir.

Danıştay kararında dikkat çeken vurgulardan birisinin de rasyonel ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekir. Zira rasyonel olmayan keyfi bir şekilde alınmış kararlar için idare rektörün aleyhinde karar verebilecektir. Dava sonucunda tüm masraflar aleyhinde karar verilen davacıya yüklenecektir. Yerel mahkeme kararı sonrası davalıdan alınan ücretler de kendisine iade edilecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler