1. HABERLER

  2. HABER

  3. Resen Emekliye Ayırma İşlemi Yargıdan Döndü
Resen Emekliye Ayırma İşlemi Yargıdan Döndü

Resen Emekliye Ayırma İşlemi Yargıdan Döndü

Bir devlet memuru hakkında resen emekliye sevk etme işleminin uygulanması yönündeki karar mahkeme kararıyla iptal edildi.

A+A-

Kabul Edilebilir Gerekçe Şartı
Kamu kurumunda uzman olarak çalışan bir personel kurumu tarafından resen emekliye sevk edildi. Gerekçe olarak verilen görevlerin reddedilmesi ve hiçbir işi yapmak istememesi gösterildi. Ancak bunlara temel olacak somut örnekler verilmedi. Bunun üzerine emekliye sevk edilen memur idare mahkemesine dava açtı. Dava dilekçesinde anayasal haklarının ihlal edildiğini ifade eden memur bu işlemin kaldırılmasını da talep etti. 

İdare mahkemesi yaptığı incelemeler neticesinde davacı memuru haklı buldu ve işlemi iptal etti. Kurum ise kararı istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesi de idare mahkemesi ile aynı yönde karar verdi. Böylelikle memurun göreve döndürülmesi yönündeki karar perçinlenmiş oldu. İstinaf mahkemesi kararının gerekçesinde somut bir dayanak olmamasına dikkat çekti. Kararın kesinleşmesi için Danıştay tarafından son kararın verilmesi gerekmektedir. Danıştay son incelemeyi yaptıktan sonra karar kesinleşecektir.

Mahkemeler tarafından verilen bu kararlar aynı durumda olan diğer memurlar için de emsal teşkil edecektir. Böylelikle keyfi uygulamaların da önü alınmış olacaktır. Mahkeme kararları sayesinde hukuk devletinde var olması gereken güvenceler de sağlanmış olmaktadır. Ancak hak kaybı yaşamamak için sürelere dikkat edilmesi gereklidir. Aksi takdirde memur haklı olmasına rağmen usul nedeniyle davayı kaybetmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.