1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Resmi Tatilde İşe Başlayan İşçiler SGK’ya Ne Zaman Bildirilir?
Resmi Tatilde İşe Başlayan İşçiler SGK’ya Ne Zaman Bildirilir?

Resmi Tatilde İşe Başlayan İşçiler SGK’ya Ne Zaman Bildirilir?

İşverenler işe yeni başlayan her bir işçi için genel kural olarak işe başlama tarihinin bir gün öncesinden bildirimde bulunmalıdır.

A+A-

Tatili İzleyen İlk İş Günü
İşverenin en önemli yükümlülüklerinden birisi işçilerin işe başlangıç bildirimlerini yapmaktır. Bu bildirim kural olarak işe başlama tarihinin bir gün öncesinde yapılmalıdır. Ancak bazı istisnalarda bildirim işe başlangıç gününde de yapılabilmektedir. Ancak resmi tatil ya da hafta sonları işe başlayan işçiler için bildirimde bulunma süresi farklılık göstermektedir. Resmi tatil günlerinde SGK mesai yapmadığı için bildirimde bulunmak mümkün değildir. Bu durumda resmi tatil gününü izleyen ilk işgününde bildirimin yapılması gerekmektedir. 

Bildirim Yapılmamasının Sonuçları
İşe giriş bildirimi yapılması hem işçi hem de işveren açısından sonuçlar doğurmaktadır. İşçi açısından resmi olarak sorumluluk ve hakların başlaması için bu tarih önemlidir. Zira işçinin kıdem tazminatı, yıllık izni, prim günü gibi tüm önemli konular bu işe giriş zamanı ile başlamaktadır. İşveren açısından değerlendirecek olursak işe giriş bildiriminin zamanında yapılmaması durumunda her bir işçi için ceza söz konusudur. Bu cezanın miktarı da her bir işçi için bir asgari ücret kadardır. 

Kontrol Etmeyi Unutmayın
Her ne kadar işe giriş bildiriminde bulunmak işverenin sorumluluğu altında olsa da bazı işverenler bildirimde bulunmayı unutabilmektedir. İşte bu durumda yapılması gereken E Devlet üzerinden sigorta girişlerini kontrol etmektir. Böylelikle herhangi bir mağduriyet ve hak kaybı oluşmasına da müsaade edilmemiş olacaktır. Herhangi bir yanlışlık olması durumunda da derhal SGK’ya bildirimde bulunulabilir. Yanlış en kısa süre içerisinde giderilecektir.

Ancak bazı işçiler işverene karşı bu tür yollara başvurmayı yanlış görmekte ve çekinmektedir. Fakat kasıtlı olarak yapılan bir yanlış var ise bu durumda derhal sorun giderilmelidir. Aksi takdirde geleceğinizden çalınması söz konusu olacaktır ki böylesi bir durumu kimse istemeyecektir. Emeği karşılığında çalışan işçilerin geleceklerinden çalınması ekonomik düzenin daha da çok bozulması anlamına gelecektir. Bu durum da toplumun köklerinde derin çürümelere neden olacak ve adalet duygusu yok olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum