1. HABERLER

  2. HABER

  3. Resmi Tatiller Yıllık İzne Dahil Edilir Mi
Resmi Tatiller Yıllık İzne Dahil Edilir Mi

Resmi Tatiller Yıllık İzne Dahil Edilir Mi

Memurların yıllık izin süreleri içerisine denk gelen resmi tatiller yıllık izin süresinden düşülür ve sonradan kullanılabilir.

A+A-

Resmi Tatiller Nelerdir?
Devlet Personel Başkanlığı görüşlerine göre resmi tatiller, ulusal bayram ve dini bayramlara denk gelen yıllık izin günleri memura tekrardan kullandırılabilir. Bu konuda inisiyatif kurum amirine verilmiştir. İzin gününün belirlenmesinde amirin de onayının alınması gereklidir. Eğer uygun olmadığı şeklinde bir görüş belirtirse bu durumda izni kullanmak mümkün olmayacaktır.

Bu konu hakkında genel açıklamalarda bulunduktan sonra özel günlerin hangi günler olduğuna değinelim. Ulusal bayram ile kast edilen 29 Ekim günüdür. Resmi bayramlar ise 23 Nisan, 30 Ağustos ve 19 Mayıs olarak belirlenmiştir. Dini bayramlar ise kurban ve ramazan bayramlarıdır. 

Ayrıca 15 Temmuz, 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihleri de genel tatil günleri olarak belirlenmiştir. Bu günlerin de yıllık izin süreleri ile çakışması durumunda izin sürelerinden düşürülmeleri mümkün olacaktır. 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yıllık izin sürelerinin düşürülmesi durumu sadece kamuda çalışan personeller için geçerlidir. Dolayısıyla özel sektör çalışanların böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Ancak özel sektörde resmi tatil günlerinde çalışanlara ek yevmiye ödenmesi söz konusudur. Dolayısıyla genelde özel sektör çalışanları resmi tatillerde dinlenmek yerine çalışmayı tercih etmektedirler. Dolayısıyla özel sektör ile kamunun bu anlamda kıyaslanması pek de doğru bir iş değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.