1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sağlığı Bozulan İşçi Tazminat Alabilir mi?
Sağlığı Bozulan İşçi Tazminat Alabilir mi?

Sağlığı Bozulan İşçi Tazminat Alabilir mi?

Fizik gücüne dayalı işlerde sağlığı bozan etken uzun çalışma saati olur, Zihne dayalı işlerde stres sağlımızı bozuyor. Sağlığı bozulan işçi tazminat alır mı?

A+A-

İş hayatında birçok unsur sağlığımızı tehdit ediyor. Fiziksel güce dayalı işlerde daha çok uzun ve yorucu işler sağlığı bozuyor. Zihinsel çalışmaya dayalı işlerde işin stres yoğunluğu sağlığı etkiliyor. İşle ilgili olsun olmasın rahatsızlanan işçi işlerini yürütemeyecek noktaya ulaşırsa işçinin iş akdi sonlandırılmak zorunda kalınır.

İşçinin sağlığında meydana gelen bozulmalar neticesinde tazminat alabilmesi için rahatsızlığın işten veya işyerinden kaynaklanması gerekir aksi halde tazminat alması söz konusu olmaz. İş dışında meydana gelen kaza veya rahatsızlıklar nedeniyle sağlığı bozulan işçi isteği üzere işte ayrılabilir ancak tazminat alması söz konusu olmaz.

İş Kanunu hükümlerine göre iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığının bozulması veya hayati tehlike oluşturursa işçi haklı nedenle sözleşmesini te feshedebilir ve kıdem tazminatını alma hakkı olur. Anca rahatsızlığı iş kaynaklı değilse tazminat talep edemez. Bu rağmen sağlık sorununun işten kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilip ispatlanması çok zor olduğundan çalışanların tazminatlarını almaları çok güç olmaktadır. Bu noktada sağlık kuruluşlarında görev yapan doktorların çalışanların yaptıkları işe göre değerlendirmeleri ve raporlarında bu durumu belirtmeleri çok önemlidir.

Yargıtay işyeri koşulları ve işin kendinden kaynaklanmayan hastalıkları fesih gerekçesi kabul etmiyor. Konu yargıya taşındığında hastane dosyaları, hastalığın başlaması, işyeri koşulları hakkında bilirkişi raporları talep edilmektedir.

İşçi kendi kusurları, dağınık yaşaması, alkol, uyuşturucu vb. nedenlerle hastalanırsa işveren tek taraflı iş sözleşmesini feshedebilir. İşverenini işçiyi çıkarabilmesi için işçinin üs üste 3 gün işe gelmemesi gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.