1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Sağlık Bakanlığı Esnek Çalışmaya Geçti
Sağlık Bakanlığı Esnek Çalışmaya Geçti

Sağlık Bakanlığı Esnek Çalışmaya Geçti

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ildeki sağlık müdürlüklerine yazı gönderilerek esnek çalışmaya geçilebileceği belirtildi.

A+A-

İsteğe Bağlı Bırakıldı

22 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de kovid 19 virüsüne karşı alınan önlemler genişletildi. Kamu çalışanlarına uzaktan çalışma ya da dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma izni verildi. Mesai saatleri ve çalışma düzeni hakkında inisiyatif ise kurumlara bırakıldı. Esnek çalışma isteğe bağlı bir uygulamadır. Dolayısıyla kurumlar arası çalışma düzeni farklılık gösterecektir.

Pek çok kurum vatandaşların dışarı çıkmıyor olmasından ötürü esnek çalışma düzenini sorunsuzca uygulayabilecektir. Ancak sağlık bakanlığının ne yapacağı merak konusuydu. Çünkü diğer kurumların iş yükü ne kadar azalıyorsa, sağlık bakanlığının iş yükü de o kadar artıyor.

Nasıl Uygulanacak?

Sağlık bakanlığı tarafından il ve ilçe sağlık müdürlüklerine bildirimde bulunarak esnek çalışma uygulanabileceği belirtildi. Yeterli personel bulundurulması kaydıyla personellerin tamamının mesai yapılmasına gerek olmayacak. Salgınla mücadele ve salgının etkilerinin azaltılması faaliyetleri aksatılmayacak. Sağlık hizmetleri eksiksiz ve acil olarak sunulabilecektir. Bu şartların sağlanması kaydıyla esnek çalışmaya geçiş yapılabilecektir.

İllerde il sağlık müdürü,

İlçelerde il sağlık müdürüne danışmak kaydıyla ilçe sağlık müdürü,

Sağlık tesislerinde başhekimler tarafından personellerin çalışma düzenleri sağlanacaktır.

Her ne kadar esnek çalışma uygulansa da personel ihtiyacı olduğu anda amirlerince çağrılan kişiler göreve gelmek zorundadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.