Sağlık Bakanlığına “Sözleşmelyi Kadroda Ayırma” Tepkileri Büyüyor

Sağlık Bakanlığına “Sözleşmelyi Kadroda Ayırma” Tepkileri Büyüyor

Sağlık Bakanlığı çalışmaları neticesinde değiştirilmesi öngörülen sözleşmeli sağlık personeli yönetmeliğine dair, kamu personellerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz gün içerisinde TBMM çatısı altında komisyonlar nezdinde son görüşülen konulardan birisi olan ve TBMM komisyonundan onay alarak resmiyete kavuşan sözleşmeli sağlık personeli kararı ile ilgili olarak mağduriyetlerin yaşandığı iddia ediliyor.

İddia sahibi makamları ise aynı prosedür ve aynı çalışma hayatı koşulları içerisinde yıllardır emek veren ve memuriyet hakkı elde edebilmek amacı ile hizmet sunan personeller oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen karara göre, Sözleşmeli Sağlık Personeli olarak istihdam sürecinde devlet memuriyeti hakkı verilmeyen ve belirli bir zorunlu hizmet sonrasında tanınması üzerinde mutabakata varılan hak için yeni yapılan süre çalışmasının çifte standart meydana getirdiği dile getiriliyor.

Daha önce 4+2 yıl olarak zorunlu hizmet sürelerinin tamamlanmasının ardından memuriyet ve özlük haklara kavuşan sağlık personellerinin, bundan sonra getirilecek olan uygulama neticesinde 3+1 yıla indirilmesi ile daha önce hizmet vermeye başlayan personeller ile daha sonra istihdam edilen personeller aynı tarihte memur olabilecekler.

Yıllardır zorunlu hizmetlerinin bitmesi ile memurların sahip olduğu özlük haklara sahip olmayı amaçlayan ve daha önce istihdam edilmiş olan personellerin, konu ile ilgili yaşanan mağduriyetin giderilmesi yönünde özellikle sosyal medyada ve sendikalar aracılığı ile “Sözleşmeliyi Kadroda Ayırma” çağrısında bulunduğu görülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.