Sağlık Bakanlığına Yeni Personel Alımı TBMM'de Gündeme Getirildi

Sağlık Bakanlığına Yeni Personel Alımı TBMM'de Gündeme Getirildi

Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmesinde sağlık atamaları başta olmak üzere sağlık çalışanlarının sorunlar da gündeme getirildi. Detaylar haberimizde.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Dr. Ali Fazıl KASAP Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde artan korona virüs vakalarına karşı daha sıkı önlemlerin alınması, sağlık çalışanlarımızın çözüm bekleyen sorunları ve atanmak isteyen binlerce sağlıkçının talebini gündeme getirdi. Milletvekili Kasap’ın komisyon konuşması tam metnini bu haberimizde hazırladık.

Sağlık Atamaları ve Sağlık Çalışanlarının Sorunları Gündemde

Sağlık Komisyonunda uzun süredir toplanmadığı için sağlık komisyonuna da iştirak edilemedi. Benim Şahsi bir önerim olacak. Kağıt ve madeni para dolaşımda fiziki olarak acaba Türkiye'de en aza indirilemez mi?

Koronanın bulaştırılması açısından bu bir. İkincisi kovitli hastalar ve doktorlar şu anda covit pozitif olmalarına rağmen çalıştırılıyor. Bu konuda sendika başkanlarının mesajlarını size iletebilirim.

DNA'nın bulunmadığı zamanlardaki sağlık sisteminden bahsediyoruz. Birinci basamak sevk zincirini net olarak ne zaman uygulama planınız var. 29 Ağustos gecesi 22 saat bağırsak sendromundan dolayı bir kadın hastaya Gediz Devlet Hastanesinde 22 saat sonra hastanede beklerken vefat etmişti. Yoğun bakım yatağı bulunamadığı için. Kovit'in çok iyi olduğu zamanlarda gerçekleşti. Bu kadının sorumluluğu kime ait?

ADSM'ler, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri şu anda kapalı. Ama özel diş poliklinikleri ve muayenehaneler açık. Diş hekimleri bu konuda mağdur durumda.

Sağlık Personeli Atama Talebi

Sağlık personeli atamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, anestezi teknikerleri, röntgen teknikerleri şu anda atanamıyor. Filyasyonu Diş Hekimlerine yaptırıyoruz. Kütahya Şehir Hastanesi ne zaman bitecek? Yoncalık fizik tedavi hastanesi neden 150-200 yatak kapasiteliyken 100'e düşürüldü ve yeni hastane o şekilde yapılıyor, 8-9 ay sonrasına randevu verilmesine rağmen.

Sağlık Çalışanlarının Sorunları

2. basamak devlet hastanesi olmayan tek il Kütahya. Afili hastane şu anda facia yaşıyor. Şu anda kovitli personel gerçekten çalışıyor Sayın Bakanım. Kovit pozitif ve istirahat süresi dolmamış olan hekimler ve sağlık personeli Kütahya’daki hastanede çalışıyor.

Afili hastane, eğitim araştırma hastanesi mantığına kesinlikle uymuyor. Afili olduktan sonra tüm hastanelerde bence facia yaşanıyor. Taşrada mecburi hizmet sonrası boşalan kadrolar için 18 yıldır bir çözüm bulunamadı. Bunun için bir sistem düşünüyor musunuz diyen Vekil Kasap ilk elden komisyonda Bakan Koca'ya sorularını iletti.

 

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum