1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Çalışanları İçin Erken Emeklilik
Sağlık Çalışanları İçin Erken Emeklilik

Sağlık Çalışanları İçin Erken Emeklilik

Her yıl için 60 gün fazladan çalışmış sayılan sağlık çalışanları 2.5 yıl daha erken emekli olabilecekler.

A+A-

Yıpranma Payı ile 60 Gün Çalışma Süresi Prime Ekleniyor
Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasa ile sağlık çalışanlarına yıpranma payı verildi. Sosyal güvenlik mevzuatına göre bazı meslekler için her yıl 60 ile 90 gün çalışma sürelerinin prime eklenmesiyle erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Bu uygulama ile işe başlangıç tarihleri erkene çekilmiş oluyor. Sağlık çalışanlarına da her sene için 60 gün için yıpranma payı eklenecek. 

Yasaya göre doktorlardan 1219 sayılı Kanun'a tabi olanlar, hemşirelerden 6283 sayılı Kanun'a tabi olanlar, eczacılardan 6179 sayılı Kanun'a tabi olanlar kapsama alındı. Ayrıca sağlık meslek mensubu olarak insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar da kapsama girecekler. 

Ne Değişti?
Yukarıda sayılan sağlık çalışanlarına bir yıllık çalışma için 60 gün yıpranma hakkı verildi. Yani senede 360 değil, 420 günlük prim ödenmiş olacak. 3 Ağustos tarihinden itibaren yıpranma payı eklenecek. Sağlık çalışanlarının bu tarihten önceki çalışmalarına yıpranma payı eklenmeyecek. 

Yıpranmadan yararlanmak isteyen kişiler için 10 yıl çalışmış olma şartı aranacak. Emeklilik hesabında kullanılacak olan yıpranma ise 5 yıl ile sınırlı olacak. Yani çalışanlar en fazla 5 yıl yıpranma alarak 2.5 sene erken emekli olabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.