Sağlık Personeli İzin Yasakları Kaldırıldı

Sağlık Personeli İzin Yasakları Kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü YHGM tarafından son dakika bilgisi olarak gelen açıklamada sağlık personellerinin izin yasaklarının kaldırıldığı açıklandı. Sağlık çalışanları izinlerini nasıl ve ne şekilde kullanabilecekler?

Sağlık Bakanlığı tarafından "sağlık personeli izinlerinin kaldırılmasına dair" yazı yayımlandı. Buna göre sağlık personellerinin izinleri kaldırıldı ve nasıl kullanılabileceğine dair detaylı olarak paylaşıldı.

Yapılan açıklamada Dünya Sağlık örgütü tarafından, pandemi olarak kabul edilen COVID-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin, yayılımının Önlenmesi ve salgınla mücadelede görev yapan personeli olası riske karşı koruyabilmek amacıyla, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere yönelik olarak birtakım düzenlemeler yapılmış ve uygulamaya konulmuştur açıklaması yapıldı.

Bu minvalde; Bakanlık Makamının 27 Ekim 2020 tarihli ve 3137 sayılı olurları ile yürürlüğe konulan genel yazımızla. Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli personele yönelik olarak yıllık izin, istifa, emeklilik, muvafakat vb. gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulmuştur.

Gelinen süreçte; sahada büyük bir özveri ile görev yapmakta olan personelimizin talepleri de göz önüne alınarak aşağıdaki düzenlemelerin yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

İzinler Nasıl Kullanılacak?

Yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde; Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince. Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde İl Sağlık Müdürü, ilçelerde, II Sağlık Müdürü ile istişare etmek suretiyle İlçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek personele izin verilmesi cihetine gidilecektir.

Ücretsiz İzin Talepleri

Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin, talepleri halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacaktır.

Bir Aylık Sağlık İzni

657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacaktır.

Sağlık Tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçle muvafakat verilmeme uygulamasına devam olunacaktır. Ancak, özel/vakıf da dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele muvafakat verilmesi cihetine gidilecektir açıklaması yapıldı.

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.