1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Personeli Mesleğinden Mutsuz
Sağlık Personeli Mesleğinden Mutsuz

Sağlık Personeli Mesleğinden Mutsuz

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık personellerinin yüzde 60’ının mesleğinden memnun olmadığını açıkladı. 'Şu Anda Bir Fırsatım Olsa Mesleğimi Değiştiririm'

A+A-

Sağlık-Sen tarafından sağlık çalışanları için yapılan ankette çalışanların yüzde 60’ı fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm dedi.  1 Ağustos’ta başlayacak olan 5. Dönem toplu sözleşmesi öncesinde bu anket yapıldı. 

Anket gösteriyor ki sağlık sektöründeki uzun çalışma süreleri, iş yükünün fazlalığı ve sağlık çalışanlarına şiddet gibi etkenlerden ötürü sağlık çalışanları mesleğinden mutsuz. Sağlık sektörünün yükünü omuzlayan kesim hemşire ve ebelerdir. En fazla boşanma oranı da bu iki meslekte görülmektedir. 740 saatin 310 saatini çalışarak geçiren bu kesim aile hayatlarında başarısız oluyor. 

Anket ile sağlık çalışanlarının çalışma koşulları tespit edildi. 6 bin 694 sağlık çalışanının katıldığı ankete 2 bin 951 kadın çalışan katıldı.

Sağlık çalışanlarının yüzde 91,4'ünün kredi kartı kullanıyor ve kart kullananların yüzde 42,1'i sadece asgarisini ödüyor. Yüzde 4,1'i ise kredi kartı borçlarını ödeyememektedir. Bu tablo sağlık çalışanlarının gelir düzeyinin düştüğünü gösteriyor. 

Kadın sağlık personeli eğitim ve konut ihtiyaçları için kredi kullanıyor. Erkekler ise bireysel harcamalar için kredi kullanıyor. 

Çalışma Süreleri Çok Uzun
Sağlık çalışanları hayatının neredeyse yarısını çalışarak geçiriyor. Aylık 180 saat çalışması gereken çalışanlar, 130 saat de nöbet tutuyor. Bu durum sağlık alanındaki istihdam azlığından kaynaklanıyor. Yeterli istihdam sağlanırsa sağlık çalışanlarının çalışma şartları ve hastalara sunulan hizmetlerin kalitesi artacaktır. Bu durum sağlıkta şiddeti de azaltır. Çünkü şiddet uygulayan vatandaşın gerekçesi kendileri ile yeterince ilgilenilmemesidir.

Sağlık Çalışanlarının Talepleri
Sağlık çalışanları çocuklarının bakımı için 24 esaslı kreş olmasını talep ediyor. Vardiyalı çalıştıkları için kreş ve bakıcı sorunu yaşıyorlar. Bu sorunun çözüme kavuşmasını bekliyorlar.

Sağlık personellerinin yoğun çalışma temposu, aile hayatını da etkiliyor ve boşanmalar yaşanıyor. Türkiye’deki 1 hemşire 3 hemşirelik iş yapıyor. Sağlık sektörünün yükünü başta doktorlar, sonrasında hemşire ve ebeler çekiyor. En çok boşanmalar da bu meslek gruplarında görülüyor. Sağlık çalışanlarının en büyük isteği istihdamın artarak iş yükünün azaltılmasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.