Sağlık Personeli Polis Korumasında

Sağlık Personeli Polis Korumasında

Sağlık çalışanlarına şiddetin artması ile özel güvenliğin yetersiz kaldığına karar verildi ve artık hastanelerde polis koruması olacak.

Sağlık Çalışanlarına Şiddet
Sağlık çalışanlarının şiddete uğraması sık sık gündeme geliyor. Son olarak Şanlıufa’da yaşanan olayda bir hasta yakını doktora parke taşı ile saldırmıştı. Bu olay ile sağlık çalışanlarına şiddet yeniden gündeme geldi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artık sağlık personelini polisin koruyacağını söyledi. 

Bakan Koca twitter hesabından açıklama yaptı. İçişleri ve Adalet Bakanlarıyla değerlendirme yaptıklarını söyleyen Koca, sağlıkta şiddeti önlemek için mevzuatta düzenlemelerin olduğunu ancak uygulamada sorunların yaşandığını söyledi. Acil servislerde görev yapan güvenlik personelinin şiddet olaylarının önüne geçemediğini belirten Koca, artık polislerin hastanelerde görev yapacağını söyledi.

Soruşturma İşlemleri Hastanede Yapılacak
Şiddete uğrayan sağlık personelinin soruşturma işlemlerine için emniyet yetkililerinin çağrılmasının sorunlar doğurduğunu söyleyen Koca, suçüstü halinde dahi saldırganın ifadesi alınarak kısa sürede salıverilmesinin caydırıcılığı engellediğini belirtti. Bu durumun kamu vicdanını rahatsız ederek infiale yol açtığını aktardı. 

Koca, Sağlık Bakanlığının talebi ile İçişleri Bakanlığının tedbirleri arttırmak için genelge yayınladığını ve artık acil hasta yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde 24 saat boyunca polis görevlendirileceğini söyledi. Bu polisler adli görevin yanı sıra önleyici olarak da görev yapacak. Sağlık personeline karşı işlenen suçlarda ilgili işlemler sağlık kuruluşlarında yapılacak ve hasta bakım hizmetleri aksatılmayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.