1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Personeline Nöbet Sonrası Görev
Sağlık Personeline Nöbet Sonrası Görev

Sağlık Personeline Nöbet Sonrası Görev

Yataklı tedavi kurumlarında nöbet tutan sağlık personellerine nöbet görevlerinden sonra hiçbir görev verilemez.

A+A-

Mevzuata Aykırı
Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği hükümleri uyarınca sağlık personellerine 24 saatlik nöbetten sonra herhangi bir görev verilmesi mümkün değildir. Alınması zorunlu olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri gibi eğitimler de zorunlu tutulamaz. Bu eğitimlerin başka bir zamanda verilmesi zorunludur. Eğer sağlık personeli bu eğitimlere gitmez ise herhangi bir cezai yaptırım uygulanması da söz konusu olmayacaktır. 

Ayrıca eğitim süresinde geçen zaman da çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır. Dolayısıyla normal çalışma saatleri ile eğitim süresinin toplamı haftalık mesai süresinin üzerinde olursa bu durumda fazla mesai ödemesi yapılması gereklidir. Aksi takdirde çalışanın emekleri boşa gitmiş olacaktır.

Bu kurallara rağmen bazı kurumlar sağlık personellerini nöbet görevinden sonra dahi eğitime zorlayabiliyor. İşte bu durum karşısında yönetmelik hükümleri gösterilerek itiraz edilmesi gereklidir. Eğer itirazlar yanıtsız kalırsa bu durumda idare mahkemesinde dava açılarak hakkın aranması sağlanabilir. Kişi bu sayede bundan sonra meydana gelebilecek problemlerin önünü alacaktır. Mahkeme kararlarına rağmen halen daha bu tür uygulamalara devam edilmesi halinde ise görevi kötüye kullanma söz konusu olacaktır. Sorunu kökten çözmek adına bu tür tedbirlerin alınması gerekebilir. Sağlık personeli aksi takdirde çok fazla yıpranacak ve deformasyona uğrayacaktır ve iş motivasyonları kaybolacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.