1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Personeline Yıpranma Payı Geliyor
Sağlık Personeline Yıpranma Payı Geliyor

Sağlık Personeline Yıpranma Payı Geliyor

Çıkarılacak olan torba yasa ile sağlık çalışanlarına bir yıl için 60 gün yıpranma payı olarak fiili hizmet zammı verilecek.

A+A-

Teklif Mecliste
Torba yasa olarak bilinen kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte pek çok konuda düzenleme bulunsa da en çok ses getiren bedelli askerlik oldu. Bedelli askerliğin gölgesinde kalsa da sağlık çalışanlarına yıpranma payı tanınması kamuoyunun ilgisini çeken diğer bir gelişmeydi. Kanun teklifinde sağlık çalışanına verilecek olan fiili hizmet zammının ayrıntıları da yer alıyor. 

Torba yasanın 10. maddesi tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesini öngörüyor. Teklife göre tüm sağlık çalışanları yıllık 60 gün fiili hizmet zammı alabilecek. Bunun için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda değişiklik yapılacak. 

Emeklilik Hakları Etkilenecek
Kanun teklifinde değişikliğin gerekçesi de yer aldı. Gerekçeye göre mesleklerin içerdiği risk ve yıpratıcılık düzeyinin fazlalığı sebebiyle fiili hizmet zammının ödendiği hatırlatılması yapıldı. Sağlık sektörü çalışanlarının da bu meslek grubundan olduğu vurgulandı. Bu sebeple sağlık çalışanlarının emeklilik hakları da etkilenmeli. Teklife göre tüm sağlık çalışanlarına bir yıl için 60 gün fiili hizmet zammı ödenecek. 

Torba yasa ilk olarak TBMM’de komisyonlarda görüşülecek. Maddelerin aynen ya da değiştirilerek kabul edilmesinden sonra TBMM Genel Kurul gündemine alınacak. Burada görüşülen teklif yasalaşacak. Temmuz ayı sonu gibi düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum