1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Personelleri İçin Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı
Sağlık Personelleri İçin Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı

Sağlık Personelleri İçin Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı

2019 yılı sağlıkta lisans tamamlama için YÖK tarafından başvurular alınmaya başlanmıştır.

A+A-

Başvurular Başladı
Daha önce yapılan düzenleme gereğince sağlık alanında önlisans mezunu olanlara lisans tamamlama fırsatı tanınmıştı. Ebelik ve hemşirelik önlisans mezunu olanlar bu bölümlerin 4 yıllık lisansını tamamlayabilecektir. Diğer personeller ise ilişkili alanlarda lisans tamamlayabilecektir. Bu eğitimler uzaktan eğitim olarak verilebilecektir. Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında yapılan iş birliği ile bu imkan sağlanmıştır. 

19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olanlar 2019 sağlık lisans tamamlama programına başvuru yapabilecektir. Başvurular başlamıştır ve 24 Temmuz 2019 tarihi saat 17.00’a kadar devam edecektir. Başvuru yapmak isteyenler e devlet üzerinden başvurularını yapabilecektir. 

Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?
Başvuru ve tercihler alındıktan sonra yerleştirmeler yapılacaktır. Adaylar toplamda 20 tercih yapabilecektir. Yerleştirme için önlisans mezuniyet alanı, tarihi ve not ortalaması bazı alınacaktır. Bu verileri YÖKSİS üzerinden otomatik olarak alınacaktır. Bu bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünen kişiler mezun oldukları yükseköğretim kurumuna başvuru yaparak düzelttirmelidir. 

Mezuniyet ortalamasının 2 katı alınarak hesaplama yapılacaktır. 2018 yılında yerleşen adaylar ya da yerleşip mezun olanlar başvuru yaparsa yerleştirme puanı yüzde 50 düşürülerek hesaplanacaktır. Yerleşen adaylar öğrenim ücreti ödeyerek eğitim alacaktır. Eğitimini başarı ile tamamlayanlar lisans mezunu olacaktır. çalıştıkları kadrolara ilişkin hakları da mezuniyet derecelerine göre yeniden düzenlenecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.