1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmalı
Sağlık Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmalı

Sağlık Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmalı

Sağlık teknikerliği mesleğini yapmak isteyenler, bu meslekle ilgili her şeyi buradan öğrenebilir. Kamu Personeli Seçme Sınavına giren adaylar kamuda istihdam ediliyor.

A+A-

Sağlık Teknikeri Kimdir?
Tekniker kavramı 2 yıllık denilen önlisans mezunu kişilerin taşıdığı sıfattır. Sağlık teknikeri olarak anılan kişiler de sağlık önlisans mezunu olan kişilerdir. sağlık meslek lisesi ya da diğer liselerden mezun olup, üniversiteye giriş sınavı ile sağlık önlisans okuyan kişiler sağlık teknikeri olabilir. Acil yardım teknikerliği, anestezi teknikerliği, ameliyathane teknikerliği, diş protez teknikerliği gibi pek çok sağlık bölümü mevcuttur. Bu bölümlerden mezun olan kişilerin kapsayıcı sıfatı sağlık teknikerliğidir. Mezun olunduktan sonra ise KPSS sınavına girerek Sağlık Bakanlığı tarafından atanabilirler. Dilerlerse özel sektörde de iş imkanı mevcuttur. 

Sağlık personeli teknikeri olarak görev yapan kişiler başta hastaneler olmak üzere aile sağlığı merkezleri, diyaliz merkezleri ya da üniversite hastaneleri gibi akla gelen tüm sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Bu mesleğin iş imkanı oldukça fazladır. Hem kamuda hem de özel sektörde çalışma imkanı olması sebebiyle iş alternatifleri çoktur. Mezun olanların pek çoğu istihdama katılır. 

Kamu Sağlık Teknikeri Maaşları
Sağlık teknikeri maaşı kamu ya da özel sektörde çalışılması halinde fak edecektir. kamuda görev yapan bir tekniker 3-4 bin TL maaş alabilir. Çalışılan pozisyon ve aile yardımı gibi ek ücretler maaşlarda farklılığa sebep olur. Özel sektördeki ücretler ise 2.500-3.000 TL arasındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.