1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Teknolojilerinde Millileşme Çalışmaları Devam Ediyor
Sağlık Teknolojilerinde Millileşme Çalışmaları Devam Ediyor

Sağlık Teknolojilerinde Millileşme Çalışmaları Devam Ediyor

Sağlık alanında yerlileşme ve millileşme çalışmalarına destek vermek amaçlı kurulan Sağlık Endüstrileri Dönüşüm ve Araştırma Platformu (SEDAP) tanıtım toplantısı yapıldı.

A+A-

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesinde düzenlenen Sağlık Endüstrileri Dönüşüm ve Araştırma Platformu (SEDAP) Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Stratejik öneme sahip bütün ilaç ve aşıların Türkiye’de üretilmesini hedeflediklerini vurgulayarak, inovatif ilaç araştırmalarında da Türkiye'nin yerini alması gerektiğinin altını çizen Koca, Türkiye’nin en geniş aşılama programı uygulayan ülkelerden biri olduğunu belirtti. Sözlerine şöyle devam etti:

“13 antijenle hastalıklara karşı aşılama yapmaktayız. Ülkemizin nüfusu dikkate alındığında her yıl temin etmek zorunda olduğumuz aşı miktarının ne boyutta olduğunu takdir edersiniz. Her yıl satın almak zorunda olduğumuz bu aşıların da önemli bir kısmının ülkemizde üretilmesi için gayret gösteriyoruz. Bu hususta üretici firmalarla görüşmelerimiz yoğun olarak sürmektedir. Bazı somut adımların atıldığını da söyleyebilirim. İlk olarak yerli Difteri-tetanos  aşısı ruhsat almak üzeredir.” dedi.

Tıbbı cihaz üretimine de değinen Koca, yüksek teknolojiye sahip cihazların neredeyse tamamı, sadece tek bir ülkenin ürünü olmaktan çok uzak olduğunu dile getirdi. Koca, MR, tomografi, ileri radyoterapi cihazları gibi gereçlerin, tek bir firmanın markası altında yer alsa da alt bileşenlerinin farklı ülkelerde üretildiğini, hedeflerinin sadece teknoloji transferi yapılarak üretim hatlarının Türkiye'de kurulması değil bizzat know-how’ın transferi olduğunu kaydetti.
Bakan Koca, stratejik hedeflere yönelik projelerin hayata geçmesi için her türlü desteği verme kararlılığında olduklarını ifade ederek, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının proje çağrılarına çıkmak için hazırlık yaptığını aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.