1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sorunları Dile Getirildi
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sorunları Dile Getirildi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sorunları Dile Getirildi

Sağlık-Sen Genel Merkez yönetimi ve Sağlık-Sen Şube başkanları tarafından İstanbul’da yapılan toplantıda sağlık çalışanlarının sorunları dile getirildi. Sorunlar Neler?

A+A-

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık alanında yapılması gereken çok şey olduğunu ifade etti. Ancak öncelikli olarak acil sorunlar çözülmelidir. Sorunların başında döner sermaye adaletsizliği olduğunu söyledi. Bunun yerine adil ve adaletli bir sistem getirilmesi için çalışacaklarını söyledi. 

Durmuş, sağlıkta yapısal dönüşüm nedeniyle sağlık çalışanlarının yükünün arttığını belirtti. Bu nedenle saplık çalışanlarının istihdamının arttırılması gerektiğini belirtti. İstihdamın sağlanması ile mevcut çalışanların iş yükü azalacaktır, çalışma saatleri daha verimli geçecektir. 

Durmuş, konuşmasında icap nöbet ücretleri ödemesinde yaşanan sorunları da dile getirdi. Mevzuatın farklı yorumlanmasından kaynaklı olarak uygulama birliği yoktur. Ülkenin bir kısmında icap nöbeti ödenirken, bir kısmında ödenmemektedir. 

Veri hazırlama memurlarının hizmetli kadrosunda istihdam edilmesi mağduriyeti devam etmektedir. SGK primleri için unvanlar düzeltilmelidir. Fiilen çalışılan unvandaki haklara sahip olunmalıdır. 

Sözleşmeli ya da vekil gibi sağlık personellerinin kadrolu olması gerekir. Tüm sağlık çalışanları 4/A’lı olmalıdır. Ekonomik, sosyal ve özlük hakları 4/A’lılar gibi olmalıdır.

3600 ek gösterge hemşirelerle sınırlı kalmadan tüm sağlık çalışanlarına ödenmelidir. Ebeler, sağlık memurları gibi diğer sağlık çalışanları da ek göstergeden yararlandırılmalıdır. Bu sorunlar giderilerek sağlık personellerinin çalışma güvencesi sağlanmalı ve iş verimi arttırılmalıdır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.