1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sakarya Cari Fazlada İlk Sırada
Sakarya Cari Fazlada İlk Sırada

Sakarya Cari Fazlada İlk Sırada

Sanayi kentlerimizden birisi olan Sakarya 2019 yılı itibariyle cari fazlası en yüksek olan iller arasında ilk sırada yer almayı başardı.

A+A-

Depreme Rağmen 
17 Ağustos 1999 depreminde büyük hasar alan Sakarya bu tarihten sonra hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Konumu itibariyle de yatırımcıları kendisine çekmeyi başaran Sakarya, ithalat ve ihracat oranları ile cari fazlada ilk sırada yer almayı başardı. İhracat oranı ithalatın yüzde 170’ine denk gelen Sakarya’da iş imkanlarının da artması ile birlikte nüfus da hızlı bir şekilde ilerliyor. Sakarya bu özellikleri ile diğer tüm illere örnek olmayı da başarıyor. 

Sadece sanayi alanında değil tarımda da ihracat yapan bir konuma gelen Sakarya hızla gelişmeye devam ediyor. Yurtdışındaki ülkeler ile yapılan ticaretin boyutu 10 milyar dolar seviyelerine kadar yükseldi. Sakarya’da üniversite ve şehir yönetiminin koordineli çalışması ile birlikte değer üretilmeye başladı. Stratejik plan hazırlayan kamu kurumları bunu hayata geçirmeyi de başardılar. Böylelikle ülke ekonomisine de son derece önemli kazanımlar sağlandı. 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Akgün hali hazırda 400 üreticinin ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Hedeflerinin ise bu sayıyı bine çıkarmak olduğunu dile getirdi. Böylelikle Sakarya’nın dolayısıyla da Türkiye’nin elde ettiği gelir miktarı da artmış olacak. Bu modelin aynısının diğer illere de tatbik edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar diğer illerin Sakarya gibi önemli bir jeopolitik konumu olmasa da ihracat rakamlarının artırılması mümkündür. Eğer bu başarılabilirse döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların önüne geçmek de mümkün olacaktır. Zira ülkeye döviz girişi daha da çok artacaktır. 

Sakarya’da yaşanan depremin sonucu olarak vatandaşlarda bilinç oluştuğunu da ifade eden Akgün, vatandaşın %85’inin deprem sigortasına sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Türkiye genelinde ise bu rakam %51 civarlarında kalmaktadır. Sakarya’nın deprem kuşağında olması ve büyük İstanbul depreminden sürekli olarak bahsediliyor olması da bu riskleri gözler önüne sermektedir. Olası hasarları en aza indirgeyebilmek için tedbirler alınması ve sigortaların yapılması büyük önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.