1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Samsun Üniversitesi’nde Kişiye Özel İlan Tartışması
Samsun Üniversitesi’nde Kişiye Özel İlan Tartışması

Samsun Üniversitesi’nde Kişiye Özel İlan Tartışması

Samsun Üniversitesi tarafından yayınlanan 27 sözleşmeli personel alımı ilanında belirtilen şartların kişiye özel olarak belirlendiği iddia edildi.

A+A-

İlan Şartları 
Samsun Üniversitesi tarafından yayınlanan ilanda 10 büro personeli 17 de destek personeli olarak toplamda 27 personel alımı yapılacağı açıklandı. Bu alım için gerekli izinler alındıktan sonra ilana çıkıldı. Ancak ilanda yer alan bazı şartlar kişiye özel bir ilan olma ihtimalini akıllara getirdi. Zira istenen eğitim şartı lise mezunu iken talep edilen belgeler arasında çok sayıda üst düzey belge yer almaktadır. Buna karşılık bu belgelerin hangi kurumlardan alınacağı ve ne kadar geçerlilik süresinin bulunduğu gibi bir detaya da yer verilmemiştir. Bu tür belgeleri veren çok sayıda özel kurum bulunurken sadece 2-3 günlük bir eğitimle dahi bu belgeler rahatlıkla alınabilir. 

Somut olarak örnek verecek olursak lise mezunu olan adayların proje hazırlama konusunda deneyimli olmaları istenmiş ancak deneyimin ne kadar süre olacağı ile ilgili bir ayrıntı paylaşılmamıştır. İletişim danışmanlığı alanında tecrübeli adaylar arayan üniversite bu tecrübenin kaç yıl olduğu ile ilgili de herhangi bir paylaşımda bulunmamıştır. 

Lise Mezunu Olmak Şartı 
İlanda dikkat çeken hususlardan birisi de lise mezunu olmak şartıdır. En az lise mezunu olmak denilmediği için ilana sadece lise mezunu adaylar başvuru yapabileceklerdir. Aynı şartları taşıyan bir lisans mezunu ya da lisansüstü eğitim mezunu adaylar başvuru yapamayacaklardır. Bu da ülkemizde işsiz konumda olan çok sayıda üniversite mezunu adayın göz ardı edilmesi anlamına gelecektir. Bu durum fırsat eşitliğine de engel teşkil etmektedir. Eğitimde olduğu gibi iş alanlarında da fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Böylelikle liyakat unsuruna daha iyi bir şekilde riayet edilebilir.

Liyakate riayet edilmesi ise işlerin daha kaliteli bir şekilde yapılması anlamına gelecektir. Toplumsal adaleti sağlamak ve kişilerin geleceğe güvenle bakabilmelerini temin edebilmek için bu basit adımlar muhakkak atılmalıdır. Samsun Üniversitesi bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Tepkiler sosyal medya üzerinden artmaya başlarsa Samsun Üniversitesi de bir açıklama yapma gereği duyacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum