Savcıların Yetkisi Arttırılacak

Savcıların Yetkisi Arttırılacak

Adalet Bakanlığı tarafından yargı reformuna ilişkin bilgilendirmede savcıların yetki alanının genişlediği görüldü.

Cumhuriyet Savcılarının Takdiri Artıyor
Adalet Bakanlığı tarafından Yargı Reformu Stratejisi hakkında milletvekillerine bilgilendirme yapıldı. Savcı başına düşen dosya sayısı 3 yılda yüzde 30 oranında artmıştır. Şu anda savcı başına 2 binden fazla dosya düşüyor. Bir davanın görülme süresi de 3 yılda 50 günden fazla arttı. Yani ceza davaları konusunda iş yükü günden güne artmaktadır. Bu yüzden savcılar da yetersiz gelmektedir. 

Yargı paketi ile savcıların takdir yetkilerinin arttırılması, cezada pazarlık yapma, bazı suçları kabahate dönüştürme, duruşmasız yargılama, basit yargılama gibi yetkiler tanınacaktır. Her ceza soruşturması için dava açmak gerekmeyecek. Sanığın mahkumiyete çarptırılmayacağı dosyalarda dava açmama yetkisine sahip olacak. Kamu yararının bulunması ya da beraat etme ihtimalinin yüksek olması gibi hallerde dava açılamayabilecek. Açılmış olan kamu davası savcılar tarafından geri alınabilecek. 

Suç İçin Pazarlık Yapılacak
Savcılara tanınacak olan pazarlık yetkisi ilgi çeken ayrıntılardan biri oldu. soruşturma yürütülürken, şüpheli ile savcı arasında suçun cezasına ilişkin pazarlık yapılacak. Cezada anlaşılırsa savcı dava açmayacak ancak zanlı cezaya çarptırılacak. Bu dosyalar anlaşmalı boşanmalar gibi tek celsede bitecek. Yapılan duruşmada anlaşılan ceza kanundaki hükümlere göre verilecek ve son kararı mahkeme verecek. 

Bu yeniliğin getirilmesindeki amaç basit yargılamaların uzun sürmesini engellemektir. Bu sayede daha nitelikli dosyalara daha çok zaman ayrılıp, daha kısa sürede sonuçlandırılabilecek. 

Ülkemizde açılan soruşturmaların yüzde 51’inde kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir. Davaların yüzde 43’ünde ise mahkumiyet kararı verilmiştir. Kalanlar ise beraatla sonuçlanmıştır. 

İddianamenin İadesi Kolaylaşıyor
Savcılar iddianamede yeterince delil sunamamışsa hakim iddianameyi iade edebilecek. eğer yargılama sırasında hakime düşen araştırma yükümlülüğü daha fazla ise iddianame iade edilerek araştırmanın kapsamı genişletilecek. Böylece davalar daha kısa sürede sonuçlanabilecek. 

Ülkemizde iddianamenin iadesi yüzde 2.6’da kalmıştır. Bu durum çoğu araştırmanın mahkemelerce yapıldığını göstermektedir.

Diğer bir yenilik ise uzlaşmaya tabi olan suçlarda ön ödeme ile anlaşmaya varılması olacak. Ön ödemesi yapılan dosyalarda dava açılmayacak. Şikayete bağlı olmayan suçlarda kamu davası ertelenebilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.