SBB’ye Atanamayan Personel İçin İdare Kabul Kararı Verdi

SBB’ye Atanamayan Personel İçin İdare Kabul Kararı Verdi

Strateji Başkanlığı yerine aile bakanlığına atanan personelin açtığı davada idare mahkemesi kabul kararı verdi. 703 KHK ile kalkınma Bakanlığı tüzel kişiliği kaldırmıştır.

İdarenin Takdir Hakkı Sınırlı Değildir;

703 KHK ile kalkınma bakanlığının tüzel kişiliği kaldırılmıştır. Bu kurumda görev yapmakta olan personeller ise Cumhurbaşkanlığı strateji ve bütçe başkanlığına atanmıştır. Bu sırada 115 personel ihtiyaç fazlası olarak ayrılmıştır. Bu personeller kurumlara arası atamaya tabi tutulmuştur.

İşte bu personellerden birisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atanmıştır. Bu atama işleminin iptali için idari yargıda dava açmıştır. Davaya bakan Ankara 4. İdare mahkemesi idarenin personellerin hangi kurumlarda, hangi pozisyonda çalışacağının ihtiyaca göre belirleneceğini hatırlatmıştır. Bu belirleme esnasında idareye takdir hakkı tanınsa da bu hak sınırsızca kullanılamaz.

İdare Gerekçe Ortaya Koymalıdır;

Davacı Kalkınma Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatında özel nitelikler gerektiren pozisyonlarda görev yapmıştır. Bu görevler esnasında birçok uluslararası kuruluş ve yurt dışında yer alan üniversitelerdeki eğitimlere katılacağı temin edilmiştir. Ancak bu görevlerle ilgisi olmayan bir pozisyonda, aile bakanlığına atanmıştır.

İdare tarafından bu atamaya gerekçe olacak bir disiplinsizlik ya da yetersizlik için somut delil gösterilmemiştir. Bu nedenlerle davacı eski görevlerini yapabileceği Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığında istihdam edilmelidir. Yapılan atama işlemi hukuka uygun olmadığı için dava konusu işlem iptal edilmiştir. Bu karar diğer personeller için de emsal olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.