Şehit ve Gazi Yakını Atamaları 19 Eylül’de Yapılacak

Şehit ve Gazi Yakını Atamaları 19 Eylül’de Yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 425 şehit yakını ve gazi atamaları 19 Eylül’de yapılacaktır.

425 Kişi Atanacak
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün yaptığı açıklama ile kamuya 425 şehit yakını ve gazi memur ataması yapılacağını açıkladı. 17 Eylül tarihinde yapılan açıklama ile atamaların iki gün sonra olacağı belirtildi. Bu atamalar 19 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. 

Şu ana kadar yapılan atamalar ile kamuya 13 bin 345 şehit yakını ve gazi ataması yapılmıştır. Daha önceleri 2 yılda bir şehit yakını ve gazi atamaları yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklikten sonra sene içinde birkaç kez bu atamalar yapılmaktadır. Bu şekilde şehit yakını, gaziler ve gazi yakınlarının haklarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. 
Bu kişiler öğrenim durumlarına göre kendilerine ihraz edilen unvanlara atanacaktır. Yani bu kişiler gerekli eğitime sahipse hemşire, öğretmen, avukat, mühendis gibi unvanlara atanabilecektir. 

Atamalar 2 Gün Sonra
Şehit yakını ve gazilerin atamasının yapılacağı tarih olarak 19 Eylül tarihi belirlendi. 19 Eylül gaziler günü olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan malul gaziler ile eşleri idari izinli olacaktır. 
Şehit yakını ve gazilerin atama tarihi için özel olarak bu tarih belirlenmiştir. Böylece onlar için özel olan bir günde çifte mutluluk yaşatılacaktır. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk gazilere ev ziyaretleri yaptıklarını ve bu ziyaretlerde görüş ve önerilerini dinlediklerini söyledi. Yapılan bu çalışmalar ile daha etkin ve verimli şekilde hizmet verilmesi amaçlanıyor. Şu ana kadar 53 binden fazla gazimize ev ziyareti yapılarak görüşüldü. Ayrıca bu kişilere psiko sosyal destek de sağlanmaktadır. Gazi olmalarına ilişkin yaşadıkları travmanın atlatılması, sonraki yaşamında topluma uyum sağlaması gibi konularda psikolojik destek sağlanmaktadır. 

Şehit yakını ve gazilerin kamuya memur olarak atanması sayesinde vatan savunmasında görev alan kişilere karşı vatan borcunun ödenmesi amaçlanmaktadır. Bu kesimde bulunan kişilere tanınan pozitif ayrımcılık ile daha kolay şekilde kamuda istihdam edilmeleri sağlanır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum