Selçuk Üniversitesinden Beklenmedik Corona Kararı

Selçuk Üniversitesinden Beklenmedik Corona Kararı

YÖK tarafından alınan kararlar Üniversitelerin açılması 1 Ekim tarihine kadar ertelenirken Selçuk Üniversite’sinin aldığı kararın büyük şaşkınlık yarattığı görüldü. Diğer üniversitelere emsal olabilir.

Okulların açılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken Konya Selçuk Üniversitesi tarafından konu ile ilgili olarak oldukça ses getirecek bir karar alındı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı  2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi eğitiminin online yapılacağını kendi resmi web sitesinden öğrencilerine duyurdu.

Selçuk Üniversite Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; ‘’Fakülte Kurulu 12.08.2020 tarihli 2020/010 no’lu Kararı'na göre; pandemi dönemi nedeniyle değişen şartlar göz önüne alınarak, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi eğitimin tamamının online olacak şekilde, pratik-uygulama eğitimlerinin ve sınavların 2020-2021 bahar dönemine kaydırılması ile ilgili Mezuniyet Öncesi Eğitim Komisyonu’nun çalışma yapmasının uygun olduğuna oy birliği ile karar verilmiştir.’2 ifadelerine yer verildiği görüldü.

Karar Diğer Üniversitelere Emsal Olabilir

Selçuk Üniversitesi tarafından Tıp Fakültesi ile ilgili kararın diğer üniversitelere emsal olabileceği ifade ediliyor. Özellikle vaka sayısının 1200’ü geçmesi ve sonbaharda ikinci dalga riskinin çok yüksek olması nedeniyle birçok Üniversite yönetiminin aynı yönde karar alabileceği ifade ediliyor. Bu noktada dünya genelinde okul ve üniversitelerin açıldığı pek çok ülkede vaka sayılarının hızla artması ve okullar yüksek vaka sayısı görülmesi nedeniyle Üniversitelerin bu yönde bir karar alabileceği ifade ediliyor. Başta ABD olmak üzere okul ve üniversiteleri açan pek çok ülkenin bu kararını gözden geçirdiği ve sonbahar ile birlikte okulların tekrar online eğitime geçebileceği ifade ediliyor.

Sosyal Medyada Büyük Tepki

Selçuk Üniversitesi tarafından alınan bu karara ise üniversite öğrencileri tarafından büyük tepki yağıyor. Alınan bu kararın öncü olduğunu ve birçok üniversitenin aynı kararı alacağını ifade eden öğrenciler başta AVM ve turistik tesisler olmak üzere birçok yerin açık olduğu bir ortamda üniversitelerin kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade ediyor. Öğrencilerin çok büyük bir bölümü gerekli kural ve önlemlerin alınması ile birlikte 1 Ekim tarihinden itibaren okullarına dönmek ve eğitimlerine devam etmek istediklerini ifade ediyor. Diğer üniversitelerinde ay sonuna kadar kararlarını açıklamaları bekleniyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum