1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sendika Nedeniyle İşten Atılan İşçilere Yargıtay'dan Güzel Haber
Sendika Nedeniyle İşten Atılan İşçilere Yargıtay'dan Güzel Haber

Sendika Nedeniyle İşten Atılan İşçilere Yargıtay'dan Güzel Haber

Yargıtay, işveren tarafından istenmeyen bir sendikaya üye olmak isteyen ancak küçülme gerekçe gösterilerek işten çıkarılan işçiye 12 maaş tazminat verilmesine hükmetti.

A+A-

Asıl Gerekçe Nasıl İspatlanacak?
Bir tekstil firmasında 10 yılı aşkın süredir çalışan bir işçi, işverenin istemediği bir sendikaya üye olmak istemesi nedeniyle işten çıkarıldı. Ancak asıl gerekçe olarak ekonomik küçülme gösterildi. Bunun üzerine işe iade ve sendikal tazminat için dava açan işçinin talebi yerinde bulundu. Konu istinaf mahkemesine taşındı ve işe iade kararı isabetli bulunduysa da sendikal tazminat kararı haklı bulunmadı. Her iki tarafça temyiz edilen dosyada Yargıtay işçi lehine sendikal tazminat ödenmesine karar verdi.

Yargıtay verdiği kararda sendika gerekçesiyle işten çıkarılmanın nasıl ispatlanacağına da değindi. Buna göre firmada imzalanan toplu sözleşmeler, sendikaya üye işçilerin sayısı, işten çekilenler, istifa ettirilenler, tanık ifadeleri, alınan yeni işçilerin sendikaları gibi gerekçelere bakarak işten çıkarmanın sendika nedeniyle olup olmadığı tespit edilecek.

Anayasal bir hak olan sendika böylelikle Yargıtay tarafından da koruma altına alınmış oldu. Buna göre işverenler başka kılıflar altında dahi olsa sendikayı gerekçe göstererek işçilerini çıkaramayacaktır. İşçiler istedikleri sendikayı seçme hakkına sahiptir.  Sendikalı işçi ile sendikasız işçi arasında ya da farklı sendikaya üye işçiler arasında ayrımcılık yapmak artık işçilerin işe iadesini ve tazminat almasını sağlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.