1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sendikadan Hükumete Sevindiren Öneri
Sendikadan Hükumete Sevindiren Öneri

Sendikadan Hükumete Sevindiren Öneri

Hak-İş Sendikası hükumete çalışanları ilgilendiren önemli bir uyarıda bulundu. Genel Başkan Mahmut Arslan, maaşlarda vergi adaletsizliğinin olduğunu ve bunun da sendika önerisiyle çözülebileceği ifade edildi. Arslan'ın önerisi vatandaşı sevindirdi.

A+A-

Mahmut Arslan Hak-İş Sendika toplantısında hem asgari ücretin hem de maaşlardaki vergi oranlarının düzenlenmesiyle ilgili önemli bir teklifi hükumet yetkilerine söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan evli vatandaşların maaştan daha az vergi alınması yolunda bir vergi diliminin getirilmesi önerisinde bulundu. Başkan, "Almanya'da bekar birisinden yüzde 19 vergi alınırken, işin içine aile girince bu oranın yüzde 1,3'e düştüğünü görüyoruz. ABD'de de bekar birisi yüzde 16 vergi öderken, aile kurduğu zaman bu oran yüzde 4,1'e düşüyor. Türkiye'de rakamlar yüksekliğini koruyor. Bu oranlar bekar birisi için yüzde 13,3, evli için yüzde 11,4. Bunun aşağılara çekilmesi gerekiyor" ifadelerinde bulundu.

Asgari ücret tespit komisyonun toplanmasından hemen önce böyle bir önerinin gündeme gelmesi vatandaşı düşündürdü. Evlilerden daha az vergi alınacak olması hem aile bağını güçlendireceği hem de refah seviyesini artıracağı düşünülmektedir.

Arslan'ın bekar ve çocuksuz bir çalışan ile evli ve çocuklu çalışan kimselerin aynı oranda vergiye tabi tutulmaları, vergi adaleti bakımından kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Çocuğu olan vatandaşın giderinin daha fazla olmasından dolayı vergilerle birlikte refah seviyesinin altında kalma ihtimali düşünülmektedir. Bu ihtimalin gerçekleşmemesi için sendikadan böyle bir öneri geldi. 

Bu önerinin hükumet kanadında nasıl bir tepkiyle karşılanacağı merakla beklenirken konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama bakanlık tarafından yapılmadı. Yarınki toplantıda bu detaylar netleşecek olup uygun 4 toplantıda asgari ücretin net tutarı belirlenecek. Bu belirlemede vergi usulü de dikkate alınacağı düşünülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.