Sendikadan Taşeronlar için yüzdelik dilim müjdesi

Sendikadan Taşeronlar için yüzdelik dilim müjdesi

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için merakla beklenen maaş iyileştirilmesi ve yüzdelik dilim konuları ile ilgili olarak somut gelişmeler yaşanıyor. Sendika tarafından TİS öncesi müjde geldi!

Türkiye genelinde hem özel sektör iştiraklerinde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında farklı unvan ve niteliklerde olmak üzere emek vermeye devam eden taşeronlar için merak edilen konular hakkında somut gelişmeler yaşanıyor.

Uzun bir süredir 2020 TİS sürecine odaklanmış olan taşeronlar için hem sendikaların gündemi hem de işçi sözcülerinin talepleri kapsamında yoğun görüşmeler yapılıyor. Taşeronlar birçok konuda talep metinleri yayımlıyor.

Maaş İyileştirmeleri

Bilindiği üzere taşeronlar yürürlükte olan ve ay sonunda lağvedilecek olan resmi TİS maddeleri  uyarınca yalnızca yılda 4+4 oranında zam almakla mükelleftir. Söz konusu TİS sürecinin imzalandığı aşamadan bugüne kadar hem hayat pahalılığı hem de reel enflasyon verilerinden dolayı maaşları ezilen işçiler özellikle enflasyon farkı ile başlayan maaş iyileştirmeleri maddelerinde uzlaşma talep ediyor.

2020 TİS sürecinin ana gündem maddesi haline gelmesi beklenen maaş zamları ile ilgili olarak taşeronlar tarafından uzun yıllardır talep edilen yüzdelik dilim konusu da yeniden gündeme geldi.

İlgili madde dahilinde Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı olarak görev yapan Öz Büro-İş Sendikası tarafından taşeronların bu süreçte haklı olduklarını ve söz konusu talepte ısrarcı olunacağına dair kendi teşkilatları muhatap alınarak bir metin kaleme alındı.

Yüzdelik Dilim

Öz Büro-İş Sendikası bünyesinde uzlaşı sağlanan maddeler dahilinde yapılan basın açıklaması ile işçilerin bu süreçte yüzdelik dilimin de hak olarak tanındığı yeni bir TİS süreci deneyimlemesi gerektiğine vurgu yapılırken; söz konusu metinde 10 Ocak 2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına; 31 Ocak 2019’da Sağlık Bakanlığına ve 14 Şubat 2019 tarihinde de Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulunulduğunu beyan edildi.

Genel Başkan Baki Gülbaba ile Genel Başkan Yardımcısı Adem Gündoğan tarafından imzalanan basın bildirisinde; yüzdelik dilim konusunun bordolara yansıması için mücadele etmeye devam edileceği; bu süreçte işçilerin yalnız bırakılmayacağı ve geçmişe dönük dahil olmak üzere maddi hakların kazanımı için uğraşıların devam edeceği bilgisi verilerek taşeronlar için 2020 TİS süreci öncesinde yüzdelik dilim hakkında önemli bir desteğin mevcut olduğu bildirildi.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

taseronlar.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum