Sendikaların 100 Bin Taşeron İşçi Savaşı

Sendikaların 100 Bin Taşeron İşçi Savaşı

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin başlamasına çok kısa bir süre kalan sendikalar yasa gereği boşa çıkacak olan 100 bin eski taşeron işçisinin kapmaya çalışıyor.

Ülkemizde çalışanların ekonomik anlamda zor durumda olmaları yetmezmiş gibi şimdi de sendikalar arasında taşeronken kadroya geçen 100 çalışanı kapma savaşı yaşanıyor. Sendika yasası uyarınca 2017 yılında taşerondan kamuya geçen bütün sendikalı işçilerin 1 Kasım'dan itibaren kendi iş kollarındaki sendikalara geçmeleri gerekiyor. Fakat Hak-İş, dün hiç beklenmedik bir açıklama yayınlayarak yasanın değiştirilmesini ve geçişlerin iptal edilmesini yönünde ki talebini bakanlığa ilettiğini açıkladı.

Türk-İş, Hak-İş'i 73 yıldır uygulanan iş kolu sendikacılığı sistemini kendi çıkarları uğruna bozmaya çalışmakla itham ettiği görüldü. Sendika yasasının uygulanması durumunda ise Hak-İş Başkanı Mahmut Aslan'ın aynı zamanda başkanlığını yaptığı kendi sendikası Hizmet-İş'in bünyesinde bulunan yaklaşık 100 bin işçiyi Hak-İş'e ve Türk-İş'e bağlı farklı sendikalara kaptırmak durumu ortaya çıkıyor.

En Fazla Üye Sayısına Sahip Sendika Özelliği Tehlikeye Girebilir

Türkiye'de sendikalar yasası uyarınca her sendika sadece kendi iş kolunda örgütlenme gerçekleştirebiliyor. Fakat kamudaki kadroya geçen işçiler için bu kural istisnai olarak 3 yıl uygulanmamıştı. Taşeron ihaleleri temizlik, yemek, güvenlik, ulaşım gibi farklı alanlarda gerçekleştirildiğinden dolayı kamu ihalelerini kazanan şirketler kendi bünyesinde görünen işçileri zorunlu olarak sendikalı yaparlarken iş kolu kuralı 3 yıllığına esnetilmişti. Bu dönemde Hak-İş'e bağlı Hizmet İş sendikası üye sayısında ciddi bir yükseliş yaşamıştı. 2014 yılında 83 bin üyesi olan Hizmet-İş 2019'a kadar olan süreçte üye sayısını neredeyse 4 kat artırarak 310 bine kadar çıkararak Türkiye'nin en çok üyeye sahip sendikası unvanına sahip olmuştu.

İşçiler taşerondan kamuya geçirilirken çıkacak karmaşıklığı önlemek adına belirlenen bu istisna durumu 1 Temmuz 2020, kamu kurumlarında 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle ortadan kalkması gerekiyor. Böylece kadroya geçen işçi işçi hangi kurumda çalışıyorsa o kurumdaki asıl iş kolunda örgütlü sendikaya geçiş yapması gerekiyor. 1 Temmuz tarihinde belediyelerdeki işçiler için bu kural işletilerek sendika geçişleri sağlandı. Fakat kamu için sürenini dolmasına az bir süre kala Hak-İş geçmişte alınan bu karara itiraz edip yasanın iptalini istedi. Eğer yasa iptal edilmezse 100 bin üyesini kaybedecek Hizmet-İş’in en büyük sendika olma durumu son bulabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum