Öğretim Görevlisi Olmak İsteyenler

Son yasal düzenlemelerden sonra ortaya çıkan ders veren ve uygulamalı birim ayrımına dikkat edilerek akademik ilanlara başvuru yapılmalıdır.

Kimler Ders Verebilecek?
06 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle üniversitelerde Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı kadroları kaldırıldı. Halen bu görevlerde olanlar ise re’sen öğretim görevlisi kadrolarına atanmış sayıldı. 
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda yapılan değişiklikle yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev alan öğretim görevlilerinin ders yükü olmayacağı ve dolayısıyla ek ders ücreti almayacakları hüküm altına alındı.

Uygulamalı birim dışındaki öğretim üyesi ise haftada en az 10 saat ders vermekle yükümlüdür. Öğretim görevlisi olanlar ise haftada en az 12 saat ders vermekle yükümlüdür. Bazı araştırma görevlileri de şartları sağlamaları halinde ders verebileceklerdir. 

7100 sayılı Kanunda yapılan değişiklikle uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı olarak görev alan kişiler öğretim görevlisi olarak görevlerine devam edebileceklerdir ancak bu kişiler ders veremeyeceklerdir. 

Üniversitede İki Kadro Unvanı Oluştu
Tüm bu yasal düzenlemelerden sonra öğretim görevlileri kendi içerisinde ikiye ayrılmış oldu. Öğretim görevlisi için ders veren ve uygulamalı birim olmak üzere iki farklı görev tanımı ortaya çıktı. İşte akademik personel alımlarına başvuru yapan adaylar bu hususa ayrıca dikkat etmelidirler. Öğretim görevlisi kadrosunun ders vermek için mi yoksa uygulamalı birim mi olduğuna bakılarak başvurular yapılmalıdır.

Haber Haberleri

Memur Alımlarında Yaş Şartı Esnekliği Kanun Teklifi Verildi
Diyanet Vatandaşa Pazar Alışverişi Önerisinde Bulundu
2021’de Hakim ve Savcı Yardımcılığı Geliyor
Çin Krizi, Türkiye İçin Fırsat Oldu
“Hayalet” İnsan Türü Batı Afrika’da Ortaya Çıktı