1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Seyyar Görev Tazminatı Nedir? Kimlere, Ne Kadar Ödenir?
Seyyar Görev Tazminatı Nedir? Kimlere, Ne Kadar Ödenir?

Seyyar Görev Tazminatı Nedir? Kimlere, Ne Kadar Ödenir?

Bazı memurlar kendi görev yeri dışında yaptıkları görevler için seyyar görev tazminatı almaktadır.

A+A-

Gezici Görev Yapana Tazminat
Bazı devlet memurları asli görev yeri dışındaki bölgelerde gezerek fiilen görev yapmaktadır. İşte bu görevlerinden ötürü de seyyar görev tazminatı almaya hak kazanırlar. Bu şekilde yaptıkları görevler için yol masrafları da ödenir ancak gündelik ödenmez. 

İkametgahı ya da asıl görev yeri dışındaki il ve ilçelerde yapılan görevler seyyar görevdir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu şekilde görev yapan ve tazminata hak kazanan memurlar belirlenmiştir. Memurun görev unvanı, iş ve çalışma özelliklerine göre ödeme alacaklar belirleniyor. 

Eğer memurun asli görevi gereği değilse ancak görev mahalli dışında görevlendirilmişse bu kişilere seyyar görev tazminatı ödenmez ancak gündelik ödenir. Memurun gittiği gezici göre yerleri asli görev mahalli içindeyse herhangi bir ödeme yapılmıyor, bu görev memurun görevleri arasında sayılıyor. Büyükşehir belediye sınırları içinde görev yapan memurun gezici görevi memuriyet mahalli dışındaysa seyyar görev tazminatına hak kazanıyor. Toplu sözleşme gereği seyyar görev tazminatı ödenecekse il sınırları esas alınır. 

Ne Kadar Ödeniyor?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen unvandaki kişilere aylık/kadro derecesine göre ödeme yapılmaktadır. 2019 yılı için seyyar görev tazminatı miktarları da belirlenmiştir. Ek göstergesi, 3000 dahil 5800’e kadar olan memurlara 15,07 TL ödenecektir. Bu memurlara yurtiçi gündelik tutarlarının 1/3’ü kadar seyyar görev tazminatı ödenecektir. 

Ek göstergesi 3000’in altında olan kadro dereceleri ise ¼ oranında ödeme alacaktır. 2019 yılı için bu rakam 12,92 TL’dir. 

Yol Masrafı Kimlere, Nasıl Ödenir?
Memurlara seyyar görev tazminatı ile gündelik beraber ödenmemektedir. Birine hak kazanan memur, diğerine hak kazanamaz. Ancak yol masrafı bunlarla bağlı değildir. Seyyar görev tazminatı alan memura yol masrafı da ödenebilir.
Takip memuru, ebe, gezici sağlık personeli, koruyucu, koruma memuru, orman muhafaza memuru, tahsildar, gezici başöğretmen, posta dağıtıcısı, hat bakıcısı ve bunlara benzer meslekler için seyyar görev tazminatı ödenmektedir. Bu tür mesleklere ayrıca yol masrafı da ödenir. Yol masrafı alma şartları da ayrı olarak belirlenmiştir ve yalnızca bu kişilere ödeme yapılır. 

Yol masrafının ödeme şartları da yine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Memur, gezici görev yaptığı süre içinde mutat taşıt araçlarına ödediği tutarları yol masrafı olarak isteyebilecektir. 
Seyyar görev tazminatı alan her memura yol masrafı ödenmez. Yukarıda sayılan görevleri yapan memurlar aynı zamanda yol masrafına da hak kazanacaktır. 

Eğer memura kurumu tarafından seyahat kartı verilmişse yol masrafı ödenmesine gerek yoktur. Bazı kurumlar memuru adına düzenlenmiş, fotoğraflı seyahat kartı tahsis etmektedir. Bu kartlarla kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçlarda ücretsiz olarak seyahat etmeleri mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.