SGK, Aile ve Maliye Bakanlığı İstihdam Kalkanı Paketi Temmuz'da

SGK, Aile ve Maliye Bakanlığı İstihdam Kalkanı Paketi Temmuz'da

Yeni tip Korona virüs Pandemisi ile çalışma hayatında yaşanan zorluklar, zorunlu işten çıkarmalar gibi olumsuzlukları gidermek ve çalışma hayatına hem işveren hem de çalışan açısından kolaylıklar ve destekler sağlamak için bakanlıklar çalışmalar yapmaktad

Bu bağlamda; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı İstihdam Kalkanı paketiyle Temmuz ayı itibariyle normalleşme destekleri devreye giriyor. İşletmelere normalleşme oranında prim desteği verilecek. Her yeni istihdam için ek destek sağlanacak. İşe girenler çalışmadıkları dönem prim kaybı yaşamayacak. İşten çıkartma yasağı 3 ay uzatılacak. Böylelikle ekonomide Pandemi öncesine dönüş hızlandırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı İstihdam Kalkanı paketiyle Temmuz itibariyle normalleşme destekleri devreye giriyor. İstihdam destek paketi kapsamında kısa çalışma desteğine başvuran işletmelere prim teşvikleriyle normale geçiş desteği verilecek.

İşsizlik ödeneği alırken 90 gün içerisinde işe girenlerin 12 ay kesintisiz çalışmaya devam etmeleri halinde işsiz kaldıkları süreye dair emeklilik primini devletin karşılaması öngörülüyor. Mevcut personele ek istihdam edilecek her bir çalışan için ek destek sağlanacak. Ek istihdamın işverene maliyetinin yaklaşık yüzde 40'ı devlet tarafından karşılanacak.

Firmalara kısmi çalışmadan normal çalışmaya geçtiği sürelerle orantılı olarak prim desteği sağlanacak. 17 Temmuz'da süresi dolacak işten çıkartma yasağı 3 ay daha uzatılacak. Son bir buçuk yılda işsiz kalanların son çalıştıkları işyerine dönmeleri için destek verilecek. Bu kişilerin istihdam edilmeleri halinde işveren maliyetleri, prim gibi ödemelerde mahsuplaşma gibi yöntemler kullanılarak düşürülecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, paket kapsamında yapılacak düzenlemeleri ekonomiyi, işvereni ve işçiyi desteklemek için programladıklarını kaydetti. İşten çıkartma yasağının 3 ay daha uzatılacağını anımsatan Selçuk, "İşverenlere normalleşmeye geçtiği oranda prim desteği verilecek" dedi.

Hem çalışana hem de işverene Pandemi sürecinden normalleşme sürecine geçişte maruz kaldıkları maddi sıkıntıların atlatılabilmesi için bir nevi can suyu olacak istihdam kalkanı paketi çalışanlar ve işverenler tarafından heyecanla beklenmektedir. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı İstihdam Kalkanı paketiyle Temmuz ayı itibariyle devreye girecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum