SGK Hastalara 24 Ay Maaş Verecek!

SGK Hastalara 24 Ay Maaş Verecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu, tedavisi zor hastalıklar için 24 aya kadar maaş verecek. SGK tarafından yapılan bu yardım bakıma muhtaç ve çalışma durumu olmayan vatandaşlara umut oluyor. Yapılan bu yardım kemik iliği naklinden parkinsona kadar bir çok hastalığıa

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara, annlere, işsizlere, çalışanlara veya emeklilere verdiği yardımlar milyon liraları bulmaktadır. Bu yardımlardan biri de tedavisi zor hastalıklar için 24 aya kadar verilen yardımdır.

Kanser, epilepsi, beyin tümörleri, parkinson sendromu, demans, uyku bozuklukları, kemik iliği nakli, retina kanamaları, kol, bacak gibi organ kaybı gibi çok ciddi hastalıkları kapsamaktadır. 

Sigortalı vatandaşlara verilen bu aylığı alabilmek için şart da vardır. Yardım almak isteyen vatandaşın hastalığından ötürü çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelemesi bu şartlardan biridir.

Aylığı almak için diğer bir şart da en az 10 yıl sigortalı olunmasıdır. Ancak bakıma muhtaç olan kişiler için 10 yıl sigorta süresine bakılmıyor. Bakıma muhtaç olan birinin bu aylıktan yararlanması için de 1800 gün sigorta ödemesi gerekmektedir.

Hastaya tanı konulduğu tarihten itibaren 1 yıl geçmeden SGK'ya başvurulduğunda 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanmaktadır. Bu süre her hastalık için 12 ya da 24 ay arasında değişmektedir. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay bu yardımdan faydalanmaktadır. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum