1. HABERLER

  2. HABER

  3. SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK güvencesinden yararlanan kimseler için sosyal hizmet dökümünü sorgulamanın nasıl gerçekleştirileceğini ve böylece prim ve sigortalarına erişebileceğini, gibi konulara açıklık getirelim. Öncelikle SGK kurumunu ele alalım. SGK, sosyal güvenlik kurumunun

A+A-
SGK güvencesinden yararlanan kimseler için sosyal hizmet dökümünü sorgulamanın nasıl gerçekleştirileceğini ve böylece prim ve sigortalarına erişebileceğini, gibi konulara açıklık getirelim. Öncelikle SGK kurumunu ele alalım. SGK, sosyal güvenlik kurumunun kısaltmasıdır; amacı ise sosyal risk nedeniyle geliri azalan vatandaşları, sosyal devlet ilkesi prensibi doğrultusunda başka kimseye ihtiyaç duymaksızın temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. SGK ile devlet, ortaya çıkan zarar, sosyal risk çerçevesinde olduğu sürece bu zararı karşılamaktadır. Hastalık ve kaza gibi hallerde SGK'lı kişiler emekli maaşı alabilir ya da hastanelerden faydalanabilir.

Peki, hizmet dökümü nedir? Hizmet dökümü, sigorta ve prim bilgilerinin olduğu, SGK'ya bağlı olanların alabileceği bir belgedir. Hizmet dökümü belgesi, 3 bölüme ayrılır:

• 4A Hizmet dökümü belgesi: Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı çalışan kimseler bu belgeyi alırlar. 
• 4B hizmet dökümü belgesi: Bağ Kur'a bağlı olanlar bu belgeyi alırlar. 
• 4C hizmet dökümü belgesi: Emekli Sandığı'na bağlı çalışanlar ise bu belgeyi alabilirler. 

Hizmet dökümü belgesinde ise şu bilgilere rastlarız: 

• Sigorta sahibinin temel bilgileri
• Hangi aylarda sigorta ödemesi yapıldığı 
• Sigortalı çalışılan günlerin sayısı
• Çalışılan şirketin bilgileri
• Sigortalı olarak ilk girilen işin giriş ve çıkış tarihleri
• Primlerin hangi aylarda yatırıldığı
• Sigortalı dönemde yerine getirilmiş olan hizmetlerin bilgisi     

Hizmet dökümü belgesini ise şu şekilde alırız: Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesini, E-Devlet sisteminden alabilirsiniz. Bunun için bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer şifreniz yoksa, yaşadığınız yerde bulunan herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifreyi aldıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile e-devlet internet sitesi üzerinden sisteme giriş yaparsınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan E-Hizmetler menüsüne girdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısı açılacaktır. Bu bağlantı açıldıktan sonra, hizmet dökümü bağlantıyla Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgenize ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında, hizmet dökümü sorgula sorusuna cevap vermiş olmaktayım. Hizmet belgesinin pek çok kullanım şekli vardır. Hizmet döküm belgenizi resmi kurumlarda, mesela mahkeme gibi ya da vize alırken de kullanabilirsiniz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.