1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. SGK, Pandemi hakkında acil vaka uygulama tebliği yayımlandı
SGK, Pandemi hakkında acil vaka uygulama tebliği yayımlandı

SGK, Pandemi hakkında acil vaka uygulama tebliği yayımlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından onaylanan ve Resmi Gazeteden yayımlanan yeni bir karara göre; Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandığı bilgisi kamuoyunun bilgisine sunuldu.

A+A-

Koronavirüs salgını kapsamında bürokratik önlemlerin de alınması amacıyla kurum ve kuruluşlar yeni kararlara imza atmaya devam ediyor. Yayımlanan son tebliğ SGK tarafından onaylanarak 9 Nisan 2020 Resmi Gazetesinde yayımlandı.

Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ adı ile yayımlanan maddeler müktesebatta belirleyici olacak 6 yeni hüküm ile onaylandı. Acil HAL tanımı dahil farklı alanlarda değişikliğe müsaade eden kararlara göre; Acil Hal tanımı için: “ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.” Şeklinde değiştirildi.

Uygulanan değişiklik ile birlikte özel hastanelerde ücretsiz koronavirüs tedavisi dahil birçok uygulamanın kanuni dayanağı hazırlanmış oldu ve yeni bir vaka olarak dünyanın tanıştığı Koronavirüs salgını da acil hal müdahalesi kapsamına alındı.

Ayrıca, imzalanan maddeler dahilinde; SGK tarafından imkan ve kapsam belirlemesi yapılarak; süreç içerisinde temin edilecek koronavirüs ilaçlarının ve tedavi materyallerinin de SUT kategorisine alınarak işleme dahil edileceği belirtildi.

İşte Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

pandemi.JPG

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.